Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Wirtualny spacer po Kopalni Soli „Wieliczka”. Kaplica św. Kingi czeka na odkrycie

Dla zwiedzających

Dodano:

Olśniewający blask kryształowych żyrandoli, a pod stopami niezwykła posadzka wyrzeźbiona w jednolitej solnej bryle. Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” to ewenement na skalę światową z wielu powodów. Jeśli chcesz zobaczyć zapierające dech w piersiach solne dzieła sztuki sakralnej, wybierz się z nami na wirtualny spacer 101 metrów pod ziemię...

10-12 metrów wysokości, 18 metrów szerokości i 54 metry długości, łącznie kilkaset metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, która pomieści aż 400 osób. Brzmi niewiarygodnie? Przestrzeń tą możemy zwiedzać nie tylko osobiście, ale również online, dzięki uruchomionej w 2020 roku specjalnej aplikacji

Wirtualny spacer to nie tylko nowoczesny sposób oglądania kopalni i znajdujących się w niej dzieł sztuki, ale także zdobywania wiedzy na ich temat. Dzięki panoramom sferycznym Kaplica świętej Kingi możliwa jest do odkrycia o każdej porze i z każdego zakątka kraju. Co takiego ma do zaoferowania i dlaczego warto wybrać się na spacer 360°?

Kaplica św. Kingi – historia, która ciekawi, zachwyca i wprawia w zdumienie

Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku należała do eksploatowanej części kopalni – wydobywano tu bryły soli zielonej. Od ponad stu lat zachwyca zwiedzających z całego świata – zarówno na żywo, jak i tych, których skusiła wirtualna kopalnia. Kaplica św. Kingi – miejsce niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju.

Wirtualny spacer zabierze Cię w podróż po przestrzeni, która zdobiona była przez blisko 70 lat! Aż do roku 1963 górnicy-rzeźbiarze, w większości artyści-samoucy, pragnący oddać cześć swojej patronce, a także stworzyć niezwykłe miejsce kultu, próbowali zagospodarować każdy najdrobniejszy fragment przestrzeni. Tak, dzięki braciom Józefowi i Tomaszowi Markowskim oraz Antoniemu Wyrodkowi, powstała zdumiewająca Kaplica św. Kingi.

Wirtualny spacer po podziemnej kaplicy

Wirtualny spacer po podziemnej kaplicy – co spotkasz na swojej drodze?

Dyskretne światło i muzyka. Tak rozpoczyna się Twój wirtualny spacer po Kaplicy św. Kingi. Szybko dojrzysz pierwsze rzucające się w oczy szczegóły: zapierające dech w piersiach solne żyrandole i niezwykłe płaskorzeźby. W oddali czekać będzie natomiast wspaniały, trzyczęściowy ołtarz autorstwa Józefa Markowskiego.

Niech jednak nie zmylą Cię pozory. To nie jest zwykły ołtarz, nie tylko ze względu na materiał wykonania – od 1994 roku znajdują się w nim bowiem relikwie patronki górników, a w centralnej części od roku 1914 figura św. Kingi (przestrzeń za nią udekorowano kryształami halitu). Dwóch mężczyzn po bokach to św. Józef (patron górników) oraz św. Klemens (patron wielickiej parafii).

Solna ambona wykonana została z kolei tak, aby symbolizować położenie Wawelu, jego mury obronne i wzgórza. Dzięki wirtualnej aplikacji możesz na nią również wejść – co niemożliwe jest w przypadku zwiedzania na żywo. Z kolei znajdujący się w prezbiterium, wykonany z soli krzyż papieski symbolizuje cztery polskie kopalnie soli: w Wieliczce, Bochni, Kłodawie i Sieroszowicach.

To jednak wciąż nie wszystko, co ma do pokazania Kaplica św. Kingi! Wystarczy, że spojrzysz na mapę podziemnej świątyni, a ujrzysz na niej szereg miejsc do wirtualnego odwiedzenia. Czy wiesz, że znajdującą się tu rzeźbę Chrystusa na krzyżu oraz dwie postacie klęczących zakonników skopiowano, aby pokazać je na Światowej Wystawie w Paryżu w 1900 roku? Poza wspomnianym ołtarzem głównym, ujrzysz tu jeszcze dwa boczne: Serca Pana Jezusa i Serca Matki Boskiej.

Idąc wzdłuż ścian (ociosów), przypomnisz sobie wydarzenia z kart Nowego Testamentu od „Ucieczki do Egiptu”, przez „Dwunastoletniego Chrystusa nauczającego w świątyni”, aż po inspirowaną dziełem Leonarda da Vinci solną płaskorzeźbę „Ostatnia Wieczerza” i „Niewiernego Tomasza”. Zarówno rzeczywisty, jak i wirtualny spacer zaprowadzi Cię w stronę solnego pomnika Papieża-Polaka, który w 1999 roku wykonał ze swoimi pomocnikami Stanisław Anioł.

To on trzy lata później z innymi górnikami-rzeźbiarzami stworzył również z soli nowy stół ołtarzowy, który zastąpił wcześniejszy drewniany. Z kolei Mieczysław Kluzek zajął się solną szopką betlejemską, w której stanęły solne figurki, zastępując te wcześniejsze, także drewniane. Dzięki temu podziemna świątynia stała się w całości solną świątynią.

Wirtualny spacer po Kopalni Soli „Wieliczka”

Dlaczego Kaplica świętej Kingi i spacer 360 to świetny duet?

Jak odbywa się wirtualny spacer 360°? Pojedyncza panorama powstaje przez wykonanie serii zdjęć wokół ustalonego punktu i nałożenie ich na sferę. Dzięki temu możesz rozglądać się we wszystkich kierunkach, a nawet przybliżać szczegóły! Spacer wirtualny tworzy połączenie kilku panoram w logiczną całość. Doskonałym przykładem takiej wędrówki po niezwykłym miejscu jest aplikacja Kopalni Soli „Wieliczka”, umożliwiająca zwiedzanie niezwykłej Kaplicy św. Kingi. Jeśli chcesz ją odkryć, nie wychodząc z domu, wybierz się na wirtualny spacer i poczuj się dokładnie tak, jakbyś tam teraz był!

Kliknij tutaj i wybierz się na wirtualny spacer po wspaniałej Kaplicy św. Kingi.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne