Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Wirtualne spacery po wielickiej kopalni. Zobacz Kaplicę św. Antoniego bez wychodzenia z domu

Dla zwiedzających

Dodano:

Fotorealistyczna przestrzeń wirtualna, w której krok po kroku natrafiasz na kolejne niezwykłe dzieła sztuki, odkrywasz ukryte zakamarki, podglądasz niezwykłe detale. Wirtualne spacery, które dają złudzenie autentycznej wycieczki po danym miejscu, robią ogromne wrażenie. Zwłaszcza, gdy za pomocą komputerowego ekranu schodzisz kilkadziesiąt metrów pod ziemię, gdzie czeka na Ciebie najstarsza podziemna kaplica...

We wielkim ołtarzu jest posąg, a po prawéj stronie wielki Chrystus na krzyżu, po lewéj poboczny ołtarz a dalej nieco posąg krola Augusta II. Sasa; jest to figura stojąca, prawie wielkości naturalnéj trzymająca w jednéj ręce berło, w drugiéj jabłko. Pomnik ten w zeszłym wieku zrobiony posłano w owczas panującemu Augustowi II. w podarunku do Warszawy, lecz nie można go było zachować, gdyż się ciągle rozpuszczał; kazał go król na powrót odesłać, a odtąd umieszczony został w téj kaplicy, lecz i tutaj rozpuszcza się coraz bardziéj i ciągle się zacierają drobniejsze rysy.

Tak pisał, odbywając co prawda nie wirtualny spacer po Kopalni Soli „Wieliczka”, ale prawdziwy, Ludwik Zejszner w Krótkim opisie historycznym, geologicznym i górniczym Wieliczki w 1843 roku. Dlaczego jego uwagę przyciągnęła Kaplica św. Antoniego? Bo to jeden z najciekawszych i najbardziej niezwykłych punktów na podziemnym Szlaku Pielgrzymkowym wielickiej kopalni.

Kaplica św. Antoniego – dlaczego jest taka niezwykła?

W pobliżu szybu Daniłowicza, na I poziomie, na głębokości 64 metrów pod ziemią, znajduje się na pierwszy rzut oka niepozorna Kaplica św. Antoniego. Skąd jej wyjątkowość? Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze to najstarsza zachowana w całości kaplica, jaka znajduje się w Kopalni Soli „Wieliczka” – powstała ona w latach 1690-1710, a w 1698 roku odbyła się w niej pierwsza msza święta.

Po drugie niezwykłość tej świątyni polega również na tym, że w całości wykonana została z soli, według ściśle określonych założeń architektonicznych i zgodnie z przyjętym programem ikonograficznym, zapewniającym bogaty wystrój wnętrza. Już jednak w XIX wieku, co dostrzegamy w opisie Zejsznera, widać było pierwsze skutki procesu ługowania, czyli rozpuszczania solnych rzeźb przez wilgotne powietrze. Zdjęcia trójwymiarowe i powstałe za ich pomocą wirtualne spacery pozwoliły udokumentować dla potomnych solne dzieła sztuki i odkrywać ich piękno niezależnie od postępujących zniszczeń.

Wirtualne spacery po wielickiej kopalni

Zdjęcia trójwymiarowe z podziemnej kopalni – co ujrzysz 64 metry pod ziemią?

Prezbiterium, nawa z dwoma bocznymi ołtarzami i przedsionek – z tego składa się Kaplica św. Antoniego. Wirtualne spacery 3D pomogą Ci zajrzeć do każdego z tych miejsc – a w każdym z nich masz naprawdę sporo do zobaczenia. W podziemnej świątyni znajduje się bowiem ponad 20 wykonanych z soli rzeźb i płaskorzeźb.

Na początku jednak warto zatrzymać wzrok na stropie. Barokowe prezbiterium przykrywa bowiem kolebkowe sklepienie, nawę zaś krzyżowe. Następnie skieruj swoje spojrzenie na główne solne rzeźby znajdujące się w przedsionku – trzymającego klucze św. Piotra, dzierżącego w ręku miecz św. Pawła, św. Dominika, któremu towarzyszy pies i św. Franciszka.

Stamtąd powędruj ku kolejnym figurom wykonanym z białego złota, znajdującym się w pobliżu ołtarza – u jego stóp klęczą bowiem solni zakonnicy, a w jego skrzydłach widać postaci św. Stanisława-biskupa oraz św. Klemensa-papieża, patrona wielickiej parafii. To tu również znajdziesz figury Chrystusa Ukrzyżowanego oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Pierwotnie stała tu również solna postać patrona kaplicy, św. Antoniego, obecnie zastąpiona jednak drewnianym krucyfiksem.

Skąd jednak w ogóle kaplica portugalskiego teologa z Lizbony w podziemiach wielickiej kopalni? Św. Antoni to nie tylko patron dzieci, małżeństw, narzeczonych, podróżników i rzeczy zgubionych, ale również górników kruszcowych. Czy wiedziałeś, że w całym kraju znajduje się aż 150 parafii jego imienia?

Nie zapomnij również podczas wirtualnej podróży zatrzymać spojrzenia na niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju dziele sztuki – solnej ambonie, zwieńczonej gołębicą, symbolizującą Ducha Świętego, którą flankują wspomniane na początku figury św. Piotra i Pawła. Ten widok zachwyci Cię tak bardzo, że będziesz chciał odbywać wirtualne spacery po wielickich podziemiach niejeden raz!

Wirtualne spacery po wielickiej Kopalni Soli

Wirtualne spacery po wielickiej Kopalni Soli – odkrywamy Kaplicę św. Antoniego

Wirtualne spacery to interaktywne prezentacje, które powstały ze zdjęć sferycznych. Co to oznacza? Że nie są one ograniczone żadnym kadrem, a więc prezentują cały widok wokół aparatu. Dzięki temu możesz swobodnie poruszać się po obrazie, obracać go, a także przybliżać. Ma to wyjątkowe znaczenie w przypadku takich miejsc, jak Kaplica św. Antoniegoto świątynia niezwykła, bo najstarsza.

Nowoczesna technologia daje Ci możliwość przybliżania solnych szczegółów, które zostają powoli rozpuszczane przez panujący w kopalni klimat. W przeciwieństwie bowiem do zwiedzania offline, tu możesz zobaczyć także nawę główną, wyłączoną już dziś dla turystów. Zyskujesz więc okazję ujrzenia solnych dzieł sztuki, które z pewnością pozwolą Ci, nawet w domu, poczuć ducha podziemnej kaplicy!

Kliknij tutaj i wybierz się na wirtualny spacer po Kaplicy św. Antoniego.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne