Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Kaplica św. Antoniego – jedna z najstarszych wielickich komór

Dla zwiedzających

Dodano:

Kopalnia Soli Wieliczka – ciekawe miejsca w tych podkrakowskich podziemiach znajdziemy na każdym kroku. Znajdują się tam przede wszystkim liczne komory solne. Jedną z nich jest kaplica św. Antoniego, która powstała jeszcze w XVII wieku, a została poświęcona w 1698 roku.

Jak już wspomniano, kaplica Świętego Antoniego to najstarsza zachowana w całości kaplica, jakie znajdują się w Kopalni Soli w Wieliczce. Powstawała ona w latach 1690 – 1710, a pierwszą mszę odprawiono tutaj w 1698 roku.

W jej skład wchodzą prezbiterium, nawa oraz przedsionek. Wykonane w stylu barokowym pomieszczenie ma ponad 7 metrów długości, 6 metrów szerokości i 5,5 metra wysokości, czyli naprawdę sporo jak na warunki podziemne. Kaplica znajduje się w pobliżu szybu Daniłowicz, około 64 metry pod ziemią i jest to jeden z najciekawszych punktów, jakie zwiedza się spacerując po kopalni Trasą Turystyczną.

Jak wygląda wnętrze kaplicy św. Antoniego?

Wnętrze komory jest bardzo ładne i zdecydowanie warte uwagi. Na suficie zawieszono wspaniały żyrandol ozdobiony solnymi kryształami. W przedsionku umieszczono cztery wykonane z soli rzeźby, które przedstawiają charakterystycznych świętych – trzymającego klucze św. Piotra, dzierżącego w ręku miecz św. Pawła, św. Dominika w towarzystwie psa i św. Franciszka.

Kolejne solne rzeźby zlokalizowane są w pobliżu ołtarza. U jego stóp znajdują się dwie figury klęczących zakonników, a w skrzydłach zobaczyć można sylwetki św. Stanisława biskupa oraz św. Klemensa papieża. Nietrudno zauważyć, że mimo wysiłków konserwatorów sztuki, rysy i kształty postaci są już dosyć zatarte – to wynik procesu ługowania, czyli rozpuszczania solnych rzeźb przez wilgotne powietrze.

Kaplica św. Antoniego to jedna z ponad dwudziestu komór, jakie znajdują się na wielickiej Trasie Turystycznej. Zwiedzanie tym szlakiem odbywa się w towarzystwie przewodnika i trwa około 3 godzin.

Historia św. Antoniego

Dlaczego na patrona najstarszej wielickiej kaplicy wybrano pochodzącego z Lizbony św. Antoniego? Ten portugalski teolog i franciszkanin to nie tylko m.in. opiekun dzieci, małżeństw i narzeczonych, podróżników oraz rzeczy zagubionych, ale także… patron górników!

Co ciekawe, jego proces kanonizacyjny był najkrótszym w historii Kościoła Katolickiego – ogłoszono go świętym zaledwie 352 dni po śmierci! Jeśli chodzi o cuda św. Antoniego, to dotyczyły różnych sytuacji – nie tylko zgub, ale także samotnych panien i biednych ludzi.

Warto przypomnieć, że Antoni jest również patronem około 150 parafii na terenie naszego kraju oraz kilku polskich miast – Jasła, Rybnika, Brodnicy, Przeworska, Tomaszowa Mazowieckiego i Lublina.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne