Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Obrzęk krtani – przyczyny, objawy i leczenie w pigułce

Dla kuracjuszy

Dodano:

Obrzęk krtani jest schorzeniem, do którego mogą doprowadzić różne dolegliwości. Jego podłożem bywają zarówno stany zapalne, jak i reakcje alergiczne czy urazy. W pewnych sytuacjach obrzęk w gardle może stanowić nawet i zagrożenie życia. Warto wobec tego mieć podstawową wiedzę dotyczącą objawów, przyczyn i leczenia. Czy obrzękowi krtani można w jakikolwiek sposób zapobiegać?

Krtań jest narządem, który łączy ze sobą gardło i tchawicę. Jej najważniejszą – i najbardziej znaną funkcją – jest jej udział w generowaniu mowy. Zaangażowane w ten proces są przede wszystkim należące do krtani fałdy głosowe. Oprócz tego zadaniem krtani jest też zapobieganie przedostawaniu się do dalszych części układu oddechowego ciał obcych. Wśród schorzeń krtani, które spotykane są u ludzi, wymienić można m.in. nowotwory krtani i obrzęk krtani.

Obrzęk krtani – przyczyny choroby

Najczęściej za obrzęk w gardle – takim terminem niektórzy pacjenci określają obrzęk krtani – odpowiedzialne są różne procesy zapalne. Najczęściej zaliczają się do nich podgłośniowe zapalenie krtani i zapalenie nagłośni. Infekcje nie są jednak jedynym możliwym źródłem problemu – do obrzęku krtani doprowadzać mogą rozmaite urazy i schorzenia ogólnoustrojowe (takie jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek).

Wystąpieniu obrzęku krtani winne mogą być również reakcje alergiczne – problem pojawiać się może u osób zmagających się z alergią pokarmową, uczuleniem na leki czy jad owadów. Obrzęk w gardle występować może także i w przebiegu obrzęku naczynioruchowego.

Obrzęk krtani – objawy, czyli duszność i chrypka

Różne problemy pojawić się mogą u osób, u których wystąpi obrzęk krtani – objawy uzależnione są m.in. od jego rozległości. Pacjenci skarżyć się mogą m.in. na chrypkę, uczucie duszności czy wrażenia zalegania ciała obcego w gardle.

Zazwyczaj najbardziej intensywne objawy występują u osób z obrzękiem naczynioruchowym – u nich bowiem, poza obrzękiem krtani, dochodzi również do obrzęku twarzy, kończyn czy tułowia.

Obrzęk krtani – co robić w razie jego wystąpienia?

Przy wystąpieniu obrzęku krtani niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia choroby – gdy odpowiadają za nią reakcje alergiczne, może dochodzić nawet do zagrożenia życia pacjenta. Leczenie obrzęku krtani opiera się zwykle na podawaniu choremu działających przeciwobrzękowo glikokortykosteroidów, oprócz tego niezbędne jest wdrożenie oddziaływań stosownych do przyczyny choroby.

W przypadku infekcji bakteryjnej niezbędna może być antybiotykoterapia, wtedy zaś, gdy pacjent doświadczył obrzęku krtani z powodu alergii, konieczne może być zastosowanie adrenaliny czy leków przeciwhistaminowych.

Obrzęk krtani – czy można zapobiec jego rozwojowi?

W pewien sposób, szczęśliwie, możliwe jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia obrzęku krtani. Osoby, u których rozpoznana została alergia, powinny unikać uczulających je produktów – np. pokarmów czy leków. Ten sposób zapobiegania obrzękowi krtani rzeczywiście ogranicza możliwość jego rozwinięcia się na podłożu alergicznym, niekoniecznie jednak takie działania doprowadzą do zmniejszenia ryzyka wystąpienia obrzęku o charakterze zapalnym. Na to jednak również jest sposób – konieczna jest po prostu dbałość o ogólną kondycję organizmu.

Pomocna jest odpowiednio skomponowana dieta, regularne podejmowanie aktywności fizycznej, jak i utrzymanie właściwego nawilżenia powietrza w mieszkaniu. Wspierać kondycję organizmu mogą również zdrowotne wyjazdy. Na przykład do Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”. Ośrodek jest wyjątkowy przede wszystkim z powodu powietrza wolnego od zanieczyszczeń – dzięki temu wpływa ono wyjątkowo dobroczynnie na układ oddechowy.

Uzdrowisko można odwiedzić np. w ramach Dnia dla Zdrowia – jest to kilkugodzinny pobyt, podczas którego można skorzystać z różnych ćwiczeń oddechowych czy ćwiczeń ogólnousprawniających, które odbywają się pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego.

Obrzęk krtani to problem, który pojawić się może u każdego. Jeśli podejrzewamy, że mógł on rozwinąć się właśnie u nas, powinniśmy jak najszybciej poszukać pomocy. W sytuacji, kiedy to schorzenie kiedyś, w przeszłości, już u nas wystąpiło, najlepiej jest podejmować działania, które zapobiegną jego nawrotowi.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne