Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Jak wygląda kopalnia soli i Kaplica św. Kingi? Oto 4 rzeczy, których nie możesz tam przeoczyć

Dla zwiedzających

Dodano: 20.03.2020

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Małopolska obfituje we wspaniałe atrakcje turystyczne – Wieliczka zdecydowanie zalicza się do ich czołówki. Turyści pod ziemią mogą zobaczyć piękne komory, z których część to kaplice, a jednej z nich patronuje św. Kinga. Wieliczka bez wątpienia kojarzy się z tą postacią, dlatego warto lepiej poznać poświęcony jej fragment kopalni.

Kaplica św. Kingi w Wieliczce znajduje się 101 metrów pod ziemią i jest jedną z największych atrakcji w całej kopalni. Komora ma około 12 metrów wysokości, 18 metrów szerokości i 54 metry długości. Posadzkę wyrzeźbiono w jednolitej solnej bryle, a sufit ozdabiają misternie wykonane z soli kryształowe żyrandole. Warto podkreślić, że nad wystrojem komory pracowano niemal 70 lat. Na co warto zwrócić uwagę, będąc w tej kaplicy?

Trzyczęściowy ołtarz

Ołtarz wykonany został przez Józefa Markowskiego. Zdecydowanie jest on najważniejszym elementem kaplicy. We wnęce stołu ołtarzowego od 1994 roku znajdują się relikwie św. Kingi, a w centralnej części ołtarza od 1914 roku umieszczona jest figura przedstawiająca świętą, którą również wykonał Józef Markowski. Przestrzeń za rzeźbą udekorowano kryształami halitu.

W bocznych częściach ołtarza można zobaczyć inne rzeźby świętych, tj. Józefa (patron górników) i Klemensa (patron parafii wielickiej). Z kolei w prezbiterium znajduje się krzyż papieski. Symbolizuje on wszystkie cztery kopalnie soli położone na terenie Polski, czyli Wieliczkę, Bochnię, Kłodawę i Sieroszowice.

Płaskorzeźba „Ostatnia wieczerza”

Kolejnym elementem, na który koniecznie warto zwrócić uwagę, jest płaskorzeźba przedstawiająca przedstawiającą Ostatnią Wieczerze. Inspirowana ona była dziełem Leonarda da Vinci, a wykonał ją górnik-rzeźbiarz Antoni Wyrobek. Należy podkreślić, że na ścianach kaplicy zobaczyć można jeszcze inne, równie piękne płaskorzeźby przedstawiające wydarzenia opisane w Piśmie Świętym m.in. wesele w Kanie Galilejskiej czy ucieczkę do Egiptu.

Pomnik Jana Pawła II

W 1999 roku postanowiono oddać cześć polskiemu papieżowi i w kaplicy św. Kingi pojawiła się rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II. Oczywiście wykonana jest ona z soli. Wykonał ją Stanisław Anioł wraz z dwoma pomocnikami. Co ciekawe, to jedyny na świecie solny pomnik przedstawiający papieża.

Szopka Betlejemska

Każdy uważny obserwator na pewno dostrzeże znajdującą się na prawej ścianie kaplicy szopkę betlejemską. Wykonał ją Mieczysław Kluzek – oczywiście ona także została wyrzeźbiona w soli.

Warto podkreślić, że w kaplicy św. Kingi odbywa się wiele uroczystych mszy świętych (np. pasterka) oraz – ze względu na dobrą akustykę – organizowane są w niej koncerty.

Kaplica św. Kingi znajduje się na Trasie Turystycznej. Wędrówka tym szlakiem ma około 1,5 kilometra długości i zajmuje zwykle 3 godziny. W sumie Trasa Turystyczna wiedzie przez ponad dwadzieścia komór, a zwiedzanie odbywa się zawsze pod okiem przewodnika. Jeśli chcesz na własne oczy przekonać się, jak wygląda kopalnia soli, to koniecznie odwiedź Wieliczkę.

podobne artykuły

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne