Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Angina – przyczyny, objawy i skuteczne leczenie

Dla kuracjuszy

Dodano: 06.10.2019

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Chorobą nieobcą większości ludzi jest angina. Przyczyny tego schorzenia bywają różne – wbrew pozorom do anginy doprowadzać mogą nie tylko bakterie, ale i wirusy oraz grzyby. Po czym poznać, że zachorowaliśmy właśnie na anginę – jakie są objawy anginy ropnej? Czym leczyć anginę?

Mimo że angina jest chorobą częstą, wokół niej krąży wiele mitów. Konieczne jest ich rozwiewanie, ponieważ zdarza się, że pacjenci na własną rękę stosują leczenie, które niekoniecznie może im pomóc – lub które może doprowadzić do niechcianych powikłań.

Mity dotyczące anginy związane są z różnymi aspektami – niejasne bywają chociażby jej przyczyny i to, jakie konkretnie objawy sugerują tę właśnie chorobę. Najwyższa pora, aby niejasności te zostały rozwiane.

Przyczyny anginy – choroby, którą wywołują nie tylko bakterie

Dość często zetknąć się można z przekonaniem, że angina jest chorobą bakteryjną. Owszem, jak najbardziej może tak być, jednakże zdecydowanie częściej schorzenie to wywołują wirusy. Tak naprawdę jako anginę określa się bowiem każdy stan zapalny gardła i obecnych w jamie ustnej migdałków.

Innymi jeszcze patogenami, które także mogą być przyczyną anginy, są grzyby. Z tego powodu funkcjonuje podział angin na wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze. W innym ujęciu anginę można sklasyfikować – biorąc pod uwagę to, które konkretnie migdałki są objęte procesem chorobowym – jako anginę migdałka podniebiennego, podjęzykowego oraz anginę migdałka gardłowego.

Objawy anginy ropnej (bakteryjnej) a objawy anginy wirusowej

Anginy ropnej przeoczyć raczej się nie da – w jej przypadku pacjenci odczuwają bardzo silny ból gardła (utrudniający im czasami nawet i przełykanie płynów), oprócz tego pojawiać się może wysoka gorączka oraz poczucie ogólnego rozbicia. Łagodniejszy przebieg ma angina wirusowa – objawy tej postaci choroby to zwykle umiarkowanego stopnia ból gardła, nieznaczny wzrost ciepłoty ciała czy kaszel.

Z anginą najlepiej udać się do lekarza – medyk zazwyczaj jest w stanie dość szybko postawić diagnozę. Chociażby anginę bakteryjną sugerować może silne zaczerwienienie błony śluzowej gardła oraz obecność białawego, charakterystycznego nalotu na migdałkach. Wykonywanie badań laboratoryjnych zazwyczaj nie jest niezbędne, jednak gdy lekarz ma jakieś wątpliwości, zlecony może zostać np. wymaz z gardła.

Czym leczyć anginę – co pomoże złagodzić ból gardła i inne objawy?

Rozpoznanie konkretnej postaci anginy jest niezbędne. Zupełnie inaczej leczy się bowiem zapalenie bakteryjne, a inaczej wirusowe. Angina ropna wymaga zastosowania antybiotyku, stosowanie takich leków w przypadku wirusowych postaci tej choroby jest zaś całkowicie bezcelowe.

Pewne jednak zalecenia są takie same w przypadku wszystkich postaci anginy – pacjenci powinni przez pewien czas odpoczywać (uczęszczanie do pracy czy szkoły w trakcie chorowania jest zdecydowanie niewskazane), a także przyjmować środki łagodzące ich objawy (np. preparaty przeciwgorączkowe oraz różne środki umożliwiające zmniejszenie bólu gardła). Konieczna jest również dbałość o nawodnienie organizmu – zapobiega to odwodnieniu, które może nasilać ból gardła.

Angina – przyczyny są znane, czy znane są jednak również i sposoby jej zapobiegania?

Każdy, kto przeszedł anginę, doskonale wie, z jakim silnym bólem gardła związana bywa ta choroba. W związku z tym niektórzy zastanawiają się, czy można jej jakoś zapobiegać. Zasadniczo całkowicie uniknąć kontaktu z patogenami, które mogą wywoływać stan zapalny gardła, po prostu się nie da – aby więc ograniczyć ryzyko zachorowania, należy starać się utrzymywać dobrą kondycję zdrowotną.

Pomocne w tym jest stosowanie zróżnicowanej diety, jak i regularne uprawianie sportu czy unikanie używek. Konieczne jest również znajdowanie sposobów na redukcję codziennych napięć i stresów – takowe zlikwidować można chociażby przez jakiś krótki wyjazd. Jednym z miejsc, które na taką wycieczkę zdecydowanie można polecić, jest Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Dlaczego wyjazd do tego właśnie ośrodka miałby zmniejszać ryzyko anginy? Otóż dlatego, że panujące w nim warunki są po prostu wyjątkowo korzystne dla układu oddechowego – w powietrzu, którym oddycha się w kopalni, zwyczajnie nie ma zanieczyszczeń. Piękne widoki, możliwość brania udziału w różnych ćwiczeniach czy konsultacji z lekarzami – „Wieliczka” to miejsce naprawdę szczególne, do którego można wyjechać nawet na jeden dzień. Na przykład w ramach oferty Dzień dla Zdrowia.

Angina, przyczyny choroby, jak i jej objawy powinny już być wszystkim doskonale znane. Pozostaje więc teraz jedynie liczyć na to, że problem ten będzie nas dopadał jak najrzadziej, a wtedy, gdy wystąpi u nas zapalenie gardła, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wczesne wdrożenie leczenia sprawi, że przykre objawy anginy będą występowały przez krótszy czas.

Artykuły podobne

  • Koronawirus a podróże – jak podróżować bezpiecznie (i dokąd)?

    Dla zwiedzających

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich wyjazdów zagranicznych, które nie są konieczne. Wszędzie pojawiają się informacje o konieczności stosowania się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz monitorowania komunikatów WHO. Wszystko ze względu na wciąż niepokonany koronawirus. Podróże jednak mimo wszystko nie zostały zakazane. Jak zatem podróżować bezpiecznie i dokąd najlepiej się wybrać? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne