Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Alergia wiosenna – jak pomóc sobie domowymi sposobami?

Dla kuracjuszy

Dodano: 13.06.2020

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Alergia wiosenna objawia się zazwyczaj swędzeniem skóry, łzawieniem oczu i uporczywym kichaniem. Występuje przez kilka tygodni w roku i może skutecznie ograniczać nasze codzienne funkcjonowanie. Domowe sposoby na alergię wiosenną – jak ograniczyć uporczywe objawy?

Alergia wiosenna – objawy

Czym jest wiosenna alergia? Alergia, nazywana także uczuleniem, to nadmierna, niewłaściwa reakcja układu immunologicznego na występujące w naszym otoczeniu lub środowisku obce dla organizmu substancje, które nazywa się alergenami. Alergeny mogą być bardzo różne – wziewne i pokarmowe, do produktów najczęściej wywołujących alergie pokarmowe należą orzeszki ziemne, owoce, białka mleka krowiego i białka jaja kurzego oraz ryby. W przypadku alergenów wziewnych najbardziej dokuczliwe bywają pyłki traw i innych roślin, sierść i naskórek zwierząt oraz roztocza kurzu domowego i pleśń.

Alergia wiosenna jest rodzajem alergii sezonowej. Objawy alergii wiosennej to przede wszystkim katar, łzawienie oczu, wysypka, duszność, zatkanie i świąd nosa, obrzęk powiek i zaczerwienienie oczu, niekiedy świszczący oddech, silny świąd i suchość skóry, tkliwość podczas dotykania skóry, w ostrzejszych stanach mogą pojawiać się bąble na skórze otoczone widocznym zaczerwienieniem.

Alergia na wiosnę – jak ją rozpoznać

Alergia na wiosnę – jak ją rozpoznać?

Jeżeli występuje alergia wiosenna, objawy łatwo pomylić z przeziębieniem lub bakteryjnym zakażeniem zatok. Objawy alergii wiosennej występują krótko po kontakcie z czynnikiem uczulającym i szybko się intensyfikują. Jeśli u osoby podejrzewającej alergię występują krwawienia z nosa, objawy jednostronnego nieżytu nosa lub wyciek śluzowo-ropnej wydzieliny, czy też trwające dłużej upośledzenie węchu, przyczyny dolegliwości warto szukać gdzie indziej.

Alergia na wiosnę wymaga zazwyczaj wizyty u lekarza, który dzięki szczegółowemu wywiadowi i wykluczeniu innych chorób zarekomenduje dalsze odpowiednie postępowanie. Wskazówką dla chorego do rozpoznania przyczyn swoich dolegliwości jest powtarzanie się objawów w określonym czasie lub po zetknięciu z daną substancją lub jedzeniem, np. na wiosnę, jesienią, niedługo po posiłku, czy też spacerze w lesie.

Alergia wiosenna – kiedy wymaga leczenia?

Wiosenna alergia, jeżeli uniemożliwia normalne funkcjonowanie, pracę oraz wpływa na wydajność naszej pracy, może wymagać leczenia pod okiem specjalisty. Lekarz może zalecić wykonanie odpowiednich testów skórnych lub ograniczenie wychodzenia z domu w okresie kwitnienia i pylenia roślin.

W przypadku alergicznego nieżytu nosa może być wskazane zastosowanie glikokortykosteroidów donosowych, jednak optymalny efekt ich działania pojawia się niestety dopiero po ok. 2 tygodniach stosowania. Pomocne mogą być także leki przeciwhistaminowe, podawane doustnie, a także preparaty obkurczające opuchniętą śluzówkę nosa. Ważne, aby nie używać ich zbyt długo i pamiętać, że leki na alergię mogą osłabiać naszą koncentrację i być przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Alergia wiosenna – kiedy wymaga leczenia

Domowe sposoby na alergię wiosenną

Z wiosenną alergią można walczyć na różne sposoby. Zanim sięgniesz po leki na receptę, spróbuj domowych sposobów. Jeśli Twoim problemem są alergeny wziewne, pomocny może być częsty i dokładny prysznic całego ciała. W tygodniach wiosennych korzystaj z niego tak często, jak to konieczne – po powrocie do domu z pracy, spaceru lub wycieczki za miasto, pamiętając o spłukaniu także twarzy i włosów. Nie musisz przy tym używać środków myjących – wystarczy sama woda.

Warto też po powrocie do domu zdjąć ubranie, które miałeś na sobie przez cały dzień. Jeśli objawem alergii jest nieżyt nosa, wspomagaj się wodą morską i sprayami z roztworem izotonicznym do nosa, ułatwiającymi oddychanie. Gdy jesteś na spacerze lub w pracy, staraj się nie pocierać oczu niemytymi dłońmi, a gdy poczujesz suchość lub swędzenie – użyj nawilżających kropli do oczu bez konserwantów. Pomogą one także osobom długo pracującym przed komputerem.

Dbaj o dobre nawilżenie pomieszczenia. Stosuj nawilżacze powietrza, a gdy przypada okres intensywnego pylenia i kwitnienia, ogranicz otwieranie okien w domu na rzecz używania oczyszczacza powietrza. Pij duże ilości wody, w ten sposób usuniesz alergeny nie tylko ze skóry, ale także ze śluzówki gardła.

W ramach profilaktyki rozważ zabiegi rehabilitacyjne i wspomaganie organizmu zmianą mikroklimatu. Idealnym rozwiązaniem jest pobyt w Tężni solankowej w Wieliczce. Tężnia to miejsce, w którym intensywnie nawilżone powietrze nasycone jest minerałami pochodzącymi z naturalnej wielickiej solanki. Pomaga udrożnić drogi oddechowe, wspomaga profilaktykę u osób chorych na astmę, cierpiących z powodu alergii oraz tych, które na co dzień są narażone na smog i oddychają zanieczyszczonym powietrzem.

Domowe sposoby na alergię wiosenną

Każdy pobyt w tężni to ogromna dawka zawartych w powietrzu mikroelementów, relaks i ukojenie dla zmysłów. Oczyścisz drogi oddechowe, wyciszysz się i znajdziesz czas na uspokojenie myśli. To ciekawa i łatwo dostępna forma profilaktyki alergii wziewnej dla osób w każdym wieku.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska-Krępa, Objawy alergii, Medycyna Praktyczna – portal dla pacjentów, Kraków 2015.
  2. Filip Mejza, Najpopularniejsze alergeny, Medycyna Praktyczna – portal dla pacjentów, Kraków 2017.

Artykuły podobne

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne