Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Zimowe zdjęcia z głębi ziemi. Najpiękniejsze solne krajobrazy

Dla zwiedzających

Dodano:

Chociaż piękna, zima bywa zmienna i naprawdę kapryśna dla fotografa. Nie tylko brakuje tu kolorów, ale i dostęp do wyjątkowych plenerów bywa utrudniony. Podobnie jak aura – jednego razu urzekną nas bajkowe widoki idealne na zimowe zdjęcia, drugiego natomiast będzie to już ciemny pejzaż zimowy. Zdjęcia może jednak o tej porze roku wykonać gdzie indziej. Na przykład – pod ziemią.

Chcąc wykonać piękne zimowe zdjęcia, potrzebujemy naprawdę dobrych umiejętności i doświadczenia. Brak odpowiedniego światła i nieprzewidywalna pogoda zmuszają do nieustannej zmiany technik fotografowania, które zaadoptują się do nowych warunków.

Nie bez powodu zatem mówi się, że chociaż piękna, zima to najtrudniejsza pora roku dla fotografów-amatorów, a zarazem najlepsza do szlifowania warsztatu. Co jednak, gdy chcemy po prostu wykonać urzekające zdjęcia? Zimowe krajobrazy znajdziemy także pod ziemią, tylko, że zamiast ze śniegu, zbudowane one będą z... soli.

Dlaczego warto wykonać zimowe zdjęcia z głębi ziemi?

Piękne słońce, intensywne opady śniegu, minusowe temperatury – taka właśnie jest zima. Krajobraz o tej porze roku, zwłaszcza gdy chodzi o góry, okazuje się doskonały, by wykonać niezwykłe zimowe zdjęcia, które zachwycą każdego. Tu jednak kryje się kilka niebezpieczeństw.

Po pierwsze ubiór – aby wykonać odpowiednie zimowe zdjęcia musimy czuć się komfortowo i wygodnie (ani za ciepło, ani za zimno), a jednocześnie mieć odkryte palce (co przy minusowych temperaturach na zewnątrz może być dość problematycznie). Po drugie rozeznanie terenu – musimy znać miejsce, w których chcemy wykonać pejzaż zimowy. Zdjęcia jednak nie są w tym wypadku proste dla amatorów – zaspy śniegu mogą (zwłaszcza w górach!) kryć gwałtowny spadek terenu.

Wszystkie te trudności eliminuje wielicka kopalnia, w której cały czas towarzyszy zwiedzającym profesjonalny przewodnik. Nie da się tu również porównać temperatur do tych panujących w zimie na zewnątrz – chociaż pod ziemią nie jest zbyt ciepło, temperatura wynosi tu między 17 a 18 stopni Celsjusza. I co najważniejsze, na wielickiej Trasie Turystycznej można znaleźć pejzaże godne najwspanialszych górskich miejscowości - idealne, aby wykonać niezwykłe zimowe zdjęcia.

Podziemny pejzaż zimowy. Zdjęcia, które warto wykonać

A jakie solne zimowe zdjęcia możemy wykonać na Trasie Turystycznej w wielickiej kopalni? Aparat należy trzymać w ręce już od samego początku w szybie Daniłowicza – schodząc coraz niżej odwiedzacie niezwykłe miejsca, w których solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Z drugiej jednak strony znajdą się solne dzieła sztuki wytworzone całkowicie przez naturę – zwłaszcza te, które napotkacie w połowie drogi (zdobiące Kaplicę św. Kingi) doskonale nadają się na zdjęcia. Zimowe krajobrazy tworzy tu po prostu sól.

Na całej Trasie Turystycznej znajduje się jednak ponad 20 komór – każda kolejna zachwyca niezwykłością kształtów i barw. Co powiecie na zimowe zdjęcia wykonane podczas świetlnego spektaklu nad brzegiem jednego z solankowych jezior? Nawet tak zachwycająca kombinacja zimnego powietrza i ciepłego słońca, która tworzy zimowe krajobrazy, jest możliwa w głębi ziemi: tu jednak tworzone one są przez mieszankę nasyconego światła i niezwykłych kształtów solnych rzeźb.

Jak wykonać doskonałe zimowe zdjęcia pod ziemią?

Jeśli chcecie, aby Wasza podziemna piękna zima, została doskonale uwieczniona na zdjęciach, trzymajcie się kilku zasad. Po pierwsze tej prozaicznej, czyli naładujcie akumulator lub weźcie dodatkowe baterie (będziecie chcieli fotografować wszystko – i w połowie Trasy Turystycznej zabraknie Wam tej możliwości). Po drugie trzymajcie aparat stabilnie – lepiej na chwilę się zatrzymać i wykonać jedno doskonałe zdjęcie, niż kilkanaście w ruchu, które okażą się rozmyte.

Po trzecie zwróćcie uwagę na światło, które jest duszą zdjęcia. Zimowe krajobrazy pod ziemią stworzysz, gdy będziesz wybierał głównie te miejsca, w których oświetlenie jest miękkie, delikatne, wręcz rozproszone. Po czwarte – zastanów się nad fotografią. Zimowe zdjęcia z głębi ziemi będą doskonałe, jeśli przed naciśnięciem przycisku migawki pomyślisz przez chwilę, co ma być głównym tematem zdjęcia i to właśnie na nim wyeksponujesz. Na liczącej blisko 3 kilometry krętych korytarzy Trasie Turystycznej, z pewnością nie zabraknie wartych do uwiecznienia na fotografii miejsc.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne