Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Lato – scenariusz zajęć w przedszkolu. Pomysł na wakacyjne zajęcia

Dla rodziców i nauczycieli

Dodano: 18.06.2019

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Plan zajęć w przedszkolu na lipiec w głównej mierze obejmuje tematy wakacyjne. W związku z tym dołączony scenariusz jest propozycją zajęć dotyczących letnich wyjazdów. Rozmowa z dziećmi koncentrować będzie się atrakcjach w Polsce i planach wakacyjnych. Uzupełnieniem zajęć będzie wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wakacje – scenariusz zajęć w przedszkolu

Zajęcia rozpoczynamy od rozwiązania z dziećmi krzyżówki, której hasłem jest słowo „wakacje”. Pytania do niej  powinny dotyczyć tego, co związane jest z letnim wypoczynkiem. Następnie przechodzimy do pogadanki z maluchami o tym, jak zwykle spędzają wakacje i co planują w tym roku. Zachęcamy dzieci do swobodnego wypowiadania się na podany temat. Na zakończenie tej części zajęć możemy zaproponować, by maluchy namalowały swój wymarzony letni wypoczynek. Po wykonaniu prac prosimy o zaprezentowanie i omówienie ich.

Co to za wakacyjne miejsce?
Głównym ogniwem lekcji będzie przedstawienie dzieciom najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc w Polsce. By zaangażować przedszkolaki w zajęcia możemy rozpocząć od zabawy w odgadywanie tych lokacji. Pokazujemy zdjęcia różnych przedmiotów związanych z miejscami wakacyjnych podróży – możemy zaprezentować zdjęcia przedmiotów związanych z regionami, np. muszelki lub koło ratunkowe (morze), łódkę i drzewa (mazury), ciupagę (góry), lub z konkretnymi miastami, np. zdjęcie przedstawiające pomnik syrenki (Warszawa), lajkonika lub smoka (Kraków), pierniczki (Toruń), koziołki (Poznań), sól (Wieliczka) itp.

Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie, o jakie miejsce chodzi. Po zakończonej zabawie przyklejamy na mapie zdjęcia odnoszące się do konkretnych lokalizacji i w ciekawy sposób opowiadamy maluchom, z czego te miejsca są znane, jaka jest ich historia oraz dlaczego warto wybrać się tam na wakacje. Być może niektóre z dzieci odwiedziły kiedyś te miejsca i będą mogły same opowiedzieć, co warto zwiedzić. Podczas tego zadania więcej uwagi poświęcamy Wieliczce, by pokazać, że w Polsce możemy zwiedzać nie tylko to, co na powierzchni, ale również to, co znajduje się głęboko pod ziemią.

Bezpieczny wypoczynek
Omawiając z dziećmi ich wakacyjne plany, warto poświęcić czas jeszcze jednemu zagadnieniu – bezpieczeństwu. Inicjujemy z przedszkolakami pogadankę na temat bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu (nad morzem, w lesie, w górach). Po krótkim przypomnieniu tego, jak należy się zachować w sytuacjach niebezpiecznych, rozdajemy dzieciom czerwone i zielone kartki. Odczytujemy przykłady zachowań, z którymi można zetknąć się podczas wakacji (np. zabawa niedaleko jezdni, przechodzenie na zielonym świetle, wchodzenie samemu do morza), a grupa decyduje, czy takie zachowanie jest bezpieczne (podniesienie zielonej kartki) czy niebezpieczne (kartka czerwona).

Kalambury
Na podsumowanie zajęć proponujemy krótką zabawę w kalambury. Zadaniem każdego przedszkolaka będzie pokazanie grupie, co chciałby robić w wakacje. Przypominamy dzieciom, że podczas tej zabawy nie mogą wydawać żadnych dźwięków. Pozostałe osoby odgadują, co koledzy i koleżanki mają na myśli, i zbierają punkty za każde odgadnięte hasło. Osobę, która zwycięży, możemy w jakiś sposób nagrodzić.

Wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”

Najlepszym wytchnieniem od lipcowych upałów będzie zejście głęboko pod ziemię i tam przeżycie niezapomnianej wakacyjnej przygody. Dlatego po przeprowadzonych zajęciach, warto wybrać się z maluchami na wycieczkę do kopalni w Wieliczce. Dzieci poznają bliżej kopalnię, przekonają się, na czym polega praca górnika oraz w jaki sposób wydobywa się sól. Wiadomości, które wyniosą z tej wyprawy, będzie można wykorzystać podczas innych, ciekawych zajęć przedszkolnych. Wycieczka sprawi też, że maluchy, słuchając legend oraz opowieści o duchach kopalni, będą mogły przenieść się w cudowny, baśniowy świat.

Materiały do pobrania

Konspekt do tej lekcji dostępnyjest tutaj.

Artykuły podobne

  • Wartości w życiu człowieka – scenariusz zajęć dla dzieci

    Dla rodziców i nauczycieli

    Nie rodzimy się ze świadomością tego, co jest słuszne, a co nie. Środowiskiem, w którym się tego uczymy, jest rodzina, natomiast przedszkole i szkoła powinny wspomagać rodziców w tym procesie. Na nauczycielach również leży obowiązek uczenia dzieci odpowiednich zachowań. Warto zatem zaplanować cykl lekcji dotyczący wartości w życiu człowieka. Scenariusz do pobrania znajduje się na końcu artykułu.

  • Zajęcia otwarte w przedszkolu – scenariusz lekcji dla rodziców

    Dla rodziców i nauczycieli

    Zajęcia otwarte dla rodziców w przedszkolu często bywają stresujące dla nauczycieli, którzy obawiają się oceniania. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z takiej formy lekcji, ponieważ dają one możliwość poznania opiekunów dzieci oraz pokazania, jak wygląda nasza praca. Taki rodzaj kontaktu również dla rodziców jest niezwykle ważny, bo daje okazję do obserwacji tego, jak dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej i czego się już nauczyło.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne