Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Bieliczka, Biała Pani, Biała Dama – legenda o smutnym duchu z głębi ziemi

Dla zwiedzających

Dodano: 18.04.2019

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Z Kopalnią Soli w Wieliczce związanych jest wiele ciekawych postaci, są to m.in. św. Kinga, Skarbnik oraz Biała Dama. Legenda o Białej Pani czy Bieliczce – bo tak również bywa nazywana – to niezwykła historia związana z solnymi naciekami, które można podziwiać w kopalni.

Kim jest Biała Pani z wielickiej kopalni?

Wyjaśnienie należy zacząć od tego, że przez wielki w kopalniach kobieta wróżyła nieszczęście. Jego uosobieniem była właśnie Biała Pani, inaczej Bieliczka albo Biała Dama, która napotkanych górników miała zarażać smutkiem. Część legend mówi, że Bieliczka to córka Skarbnika. Z kolei inne podają, że jej rodzicami byli Trudgóra i Morska Fala – czyli siły, które kiedyś z pomocą całej armii gnomów miały uformować wielickie tereny.

Jak wygląda Biała Dama? Duch ten jest niezwykle piękny, wręcz zachwycający swoją urodą. Ma na sobie długą, białą suknię. Włosy Bieliczki są niemal czarne, a usta krwistoczerwone.

Biała Dama – legenda o duchu z Wieliczki

Legenda o Białej Damie ma kilka wersji – według niektórych podań duch wabił górników i sprowadzał na nich nieszczęście. W innej opowieści Bieliczka była uwięzionym w podziemiach kopalni duchem, który rozpaczał z powodu straty ukochanego – i właśnie tę legendę przytoczymy.

Pracujący w wielickiej kopalni górnicy widywali w podziemnych korytarzach przykuwającego uwagę ducha. Postać pojawiała się tylko nocą i przemieszczała się tak szybko, że trudno było uchwycić wzrokiem coś więcej niż majaczącą w oddali szczupłą, wysoką i odzianą w białą szatę sylwetkę.

Jednym z górników był Michałek znany z pracowitości i sprytu. Pewnego dnia został w kopalni dłużej, aby nadgonić tempo. Podczas samotnej pracy nagle zauważył, że na znajdującej się w pobliżu beczce siedzi piękna kobieta – była to Biała Dama. Górnik był wystraszony, lecz nie dał nic po sobie poznać. Nagle duch przemówił i powiedział, że przyszedł do Michałka w ważnej sprawie, ale nie chce mu przeszkadzać, więc pracą zajmą się skrzaty. W tym momencie spod sukni Beliczki wybiegło kilka kudłatych stworzeń przypominających śnieżne kulki.

Biała Dama opowiedziała Michałkowi historię swojej nieszczęśliwej miłości. Gdy była młodą dziewczyną, zakochała się w górniku, który pracował w Wieliczce. Byli bardzo szczęśliwi, przyrzekali sobie dozgonną miłość, lecz rozdzieliła ich wojna i górnik musiał zaciągnąć się do wojska. Obiecał jednak, że jak tylko wojna się skończy, to wróci do Bieliczki i na zawsze będą razem.

Lata mijały, ukochany nie wracał, a Biała Dama czekała w podziemiach kopalni. Z nudów postanowiła ozdabiać komory i korytarze pięknymi solnymi naciekami, aby zachwycić swojego górnika, gdy tylko do niej wróci. W końcu zdecydowała, że powinna opuścić podziemia, jednak z powodu klątwy nie może samodzielnie wyjść z kopalni.

Dlatego Biała Dama zwróciła się do Michałka, by jej pomógł i wyniósł ją z podziemi. Mężczyzna zastanawiał się długo, ale jego dobre serce nie pozwoliło mu odmówić. Wziął w swoje ramiona Bieliczkę i ruszył z nią w stronę wyjścia. Na początku szedł bardzo szybko, lecz z każdym krokiem Biała Pani robiła się coraz cięższa. Gdy w końcu znaleźli się przy wyjściu i niemal czuli na sobie promienie słońca, zawiał silny wiatr. Bieliczka rozsypała się i pozostała po niej jedynie kupka białej, czystej soli oraz solne nacieki, które do dziś można podziwiać, wędrując Trasą Turystyczną.

 Spacer Trasą turystyczną.

Kopalnia Soli „Wieliczka” – legenda o Białej Damie i nie tylko

Wędrując podziemnymi korytarzami, można znaleźć nawiązania do wielu ciekawych opowieści. Z którą najczęściej kojarzy się Kopalnia Soli „Wieliczka”? Legenda o pierścieniu św. Kingi jest zdecydowanie najlepiej znaną wśród odwiedzających i nie tylko. Jej inscenizację w Komorze Janowice mogą zobaczyć goście zwiedzający Trasę Turystyczną.

Równie ważna jest opowieść o duchu kopalni, czyli Skarbniku. Legendę przybliża komora jego imienia, w której wnętrzu znajdują się wspaniałe solne rzeźby przedstawiające dwóch górników oraz Skarbnika, który zasłania przed nimi wejście do zawalonego chodnika.

Kopalnia pomyślała także o najmłodszych, którzy chcą poznać górnicze legendy. Specjalnie dla dzieci przygotowano program o nazwie „Śladami legend” – łączy on edukację z zabawą i aktywnym zwiedzaniem podziemi. To świetny pomysł na rozbudzającą ciekawość wycieczkę szkolną.

Artykuły podobne

  • Koronawirus a podróże – jak podróżować bezpiecznie (i dokąd)?

    Dla zwiedzających

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich wyjazdów zagranicznych, które nie są konieczne. Wszędzie pojawiają się informacje o konieczności stosowania się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz monitorowania komunikatów WHO. Wszystko ze względu na wciąż niepokonany koronawirus. Podróże jednak mimo wszystko nie zostały zakazane. Jak zatem podróżować bezpiecznie i dokąd najlepiej się wybrać? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne