Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Uczestnicy Światowego Kongresu OWHC w Krakowie odwiedzą Wieliczkę

Z życia firmy

Dodano:

„Dziedzictwo i turystyka” to temat 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, który odbędzie się w dniach 2–5 czerwca 2019 w Krakowie. Uczestników kongresu, którzy przybędą do stolicy Małopolski z pięciu kontynentów, gościć będzie również wielicka kopalnia soli.

 

 

 W ubiegłym roku minęły 4 dekady, gdy w 1978 zabytkowe skarby historycznego centrum Krakowa i Kopalni Soli „Wieliczka” zostały wpisane, jako jedne z pierwszych obiektów na świecie, na Listę UNESCO. Przez ten czas zarówno miasto Kraków, jak i wielicka kopalnia, należąca do najstarszych czynnych nieprzerwanie zakładów przemysłowych w Europie, stały się atrakcjami turystycznymi przyciągającymi coraz liczniej zwiedzających z całego świata. Wpis kopalni był w pełni uzasadniony. Zwiedzających od wieków fascynują podziemne krajobrazy stworzone przez naturę i ukształtowane rękami górników. To unikatowy pomnik przyrody i ludzkiej pracy.

 
Wspólna troska o bezcenne klejnoty światowego dziedzictwa zainicjowała na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku (8 września 1993) powołanie Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), która zrzesza obecnie niemal 300 miast, w których znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Jednym z celów funkcjonowania OWHC jest zachęcanie do współpracy i wymiany informacji oraz ekspertyz dotyczących ochrony i zarządzania miejskim dziedzictwem. Realizując swe cele OWHC organizuje wiele spotkań, w tym m.in. światowe kongresy, konferencje, seminaria i warsztaty na temat zadań, jakie należy podjąć na rzecz zarządzania i realizacji strategii służących ochronie i rozwojowi miast historycznych.
 
Kolejny, 15. już, Światowy Kongres OWHC odbędzie się w Krakowie, w dniach 2-5 czerwca 2019 r. Tematyka sesji plenarnych i warsztatów w czasie tegorocznego kongresu to Dziedzictwo i turystyka: lokalne społeczności i goście – wspólna odpowiedzialność. Jednym z miejsc, w którym zaplanowano spotkanie uczestników kongresu, są podziemia wielickiej kopalni soli. Gości powita Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka”. Podczas wieczornej uroczystości w komorze Warszawa, która odbędzie się 4 czerwca 2019, poznamy wyniki wyborów do Rady Dyrektorów OWHC.
 
Szczegółowe informacje: owhc2019krakow.org

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne