Grzybicze zapalenie płuc – objawy, przyczyny i leczenie
Dla kuracjuszy
Czy grzybicze zapalenie płuc jest równie groźne, jak infekcja wirusowa lub bakteryjna?

Dla kuracjuszy
Dodano: 28.05.2019
Inhalacje, rozumiane jako metoda lecznicza, znane są już od setek tysięcy lat, a dokładniej: od starożytności. To nie tylko alternatywa dla leczenia zabiegowego, ale forma niezwykle skutecznej terapii w przypadku wszelkich infekcji dróg oddechowych. Zwłaszcza jeśli wykorzystywana jest w nich solanka, a najlepiej ta z wielickiej kopalni. Dlaczego? Ponieważ Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” to wyjątkowe centrum rehabilitacji układu oddechowego, przeznaczone dla kuracjuszy w każdym wieku!
Komora Smok wraz z Komorą Feliksa Boczkowskiego została w 2014 r. włączona do podziemnego kompleksu uzdrowiskowego, do którego należą również komory Jezioro Wessel i Stajnia Gór Wschodnich. Bogactwem Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka” jest solanka, której lecznicze właściwości zostały oficjalnie potwierdzone m.in. na podstawie świadectwa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.
Sama komora pochodzi z lat 30. XIX wieku (co potwierdza mapa z tamtego okresu). Aby jednak zaadaptować ją do potrzeb działalności leczniczej, konieczne były intensywne prace górnicze: do jej zabezpieczenia użyto 1240m kotew szkłoepoksydowych, przybrano strop, uzupełniono kasty drewnem, a w końcu zniwelowano spąg wyrobiska. Brzmi skomplikowanie? Było jednak warto! Na głębokości 135 m powstało nowoczesne inhalatorium, które – chociaż swoją nazwę zawdzięcza po prostu sąsiadującej z komorą poprzeczni Smok – zasiliło Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” w zakresie zwalczania infekcji i chorób dróg oddechowych.
Odpowiednia temperatura, wilgotność, ciśnienie, ruch powietrza, ujemna jonizacja oraz brak toksycznych związków w atmosferze i czystość bakteriologiczna. Tak można pokrótce omówić atmosferę podziemną, którą charakteryzuje się Kopalnia Soli „Wieliczka”. Uzdrowisko to bowiem ma specyficzny mikroklimat – używany do inhalacji aerozol solankowy uznany został za jeden z podstawowych czynników subterraneoterapii (zawiera bowiem jony chloru, sodu, magnezu i wapnia).
I tak Komora Smok to prawdziwy raj dla wszystkich z chorobami dróg oddechowych. Prócz inhalatorium ze stanowiskami do inhalacji posiada także salę kinezyterapii (gimnastyki leczniczej) ze sprzętem fizjoterapeutycznym. Inhalacje są tu zindywidualizowane – podanie solanki lub leku w nebulizacji odbywa się w sposób precyzyjny z doborem parametrów: natężenia, temperatury i gęstości aerozolu. A dodatkowo – chociaż może to brzmieć nieco abstrakcyjnie – możecie skorzystać z „kompleksowej procedury oczyszczenia drzewa oskrzelowego”, czyli połączenia inhalacji, drenażu ułożeniowego i oklepywania.
I to wszystko dzięki bogactwu wielickiej kopalni, jakim jest solanka. Inhalacje w podziemiu nie tylko wspomogą leczenie, ale i zapobiegną wielu schorzeniom dróg oddechowych: nawilżą, rozrzedzą śluz i umożliwią łatwiejsze odkrztuszanie. A co z tymi zdrowymi? Dla nich również polecane są solankowe inhalacje.
Chociaż mówi się przede wszystkim o tym, że solankowe inhalacje działają dobroczynnie na układ oddechowy, nie wolno zapominać, że poprawiają także ukrwienie skóry oraz pomagają w problemach o podłożu reumatycznym i zwyrodnieniowym. Jeśli więc pragniesz poprawić kondycję swoich płuc i oskrzeli, a także całego ciała, zdecyduj się na podziemny relaks. Kilkugodzinny pobyt 135 m pod ziemią w połączeniu z zajęciami z fizjoterapeutami stanowi prawdziwe oderwanie się od codzienności. Dzień dla zdrowia to bowiem ćwiczenia oddechowe i ogólnousprawniające w jednym oraz profesjonalna opieka personelu medycznego.
Dostosowanie poziomu rehabilitacji do poziomu wydolności oddechowej – to stała dewiza, którą wprowadza w życie uzdrowisko „Wieliczka”. Opinie ekspertów są tu jasne: tylko tak można naprawdę pomóc – indywidualizując proces zarówno zapobiegania, jak i leczenia. Stąd, nieopodal podziemnego inhalatorium, na powierzchni, powstała Tężnia Solankowa o powierzchni 7 500 m2. Można w niej zażyć odmiany terapii wziewnej, odpowiadającej spacerowi na brzegiem morza, podczas której oczyścisz drogi oddechowe z szeregu pyłów nagromadzonych przez płuca w ciągu całych dni oraz wyleczysz choroby o charakterze nawracającym lub przewlekłym jak wszelkie nieżyty, alergie czy astma oskrzelowa.
Nie musisz być jednak chory, by skorzystać z niezwykłych właściwości podziemnego uzdrowiska na południu Polski. Nie musisz również pracować w branży narażonej na nadmierne nadwyrężenie górnych dróg oddechowych. Nie musisz również palić. Każdego dnia wdychamy szereg zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu. Dlatego warto zrobić coś dla naszych płuc i oskrzeli, by cieszyć się ich sprawnym funkcjonowaniem jak najdłużej.
Dla kuracjuszy
Czy grzybicze zapalenie płuc jest równie groźne, jak infekcja wirusowa lub bakteryjna?
Dla kuracjuszy
Jak objawia się alergia na pleśń? Czego unikać, by ograniczyć przykre dolegliwości?
Dla kuracjuszy
Dbanie o szczęście nie wymaga wielu wysiłków, a raczej codziennych, małych kroków. Oto nasza lista sposobów na szczęście!