Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Ciekawostki

Ukryty wymiar

Dodano: 13.07.2012

Kopalnia Soli „Wieliczka”
 1. Od roku 1945 do chwili obecnej Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło 36 mln turystów.

 2. Przez wieki w kopalni wyeksploatowano ok. 7,5 mln m3 solnego złoża. Wydobyta sól wystarczyłaby do zbudowania trzech piramid Cheopsa. Wielickie złoże zajmuje powierzchnię 7 km2, czyli tyle, ile miasto Kraków na początku XX w.

 3. Wielicka kopalnia liczy 9 poziomów i sięga do głębokości 327 metrów. Pod ziemią można by było ukryć całą wieżę Eiffla.

 4. W epoce renesansu dochody z Żup Krakowskich i sprzedaży soli stanowiły 1/3 wpływów do skarbu państwa.

 5. W komorze Stanisława Staszica zmieściłoby się największe polskie drzewo – Dąb Bartek.

 6. Część kopalni udostępniona do zwiedzania stanowi zaledwie 2% wszystkich wyrobisk wielickiej kopalni. Trasa zwiedzania wynosi 3,5 km, podczas gdy łączna długość kopalnianych chodników to aż 245 km.

 7. Wielickie podziemia są kopalnią wydarzeń, również tych niezwykłych, bezprecedensowych. W komorze Warszawa odbywają się gale bokserskie, turnieje tańca, mecze piłki nożnej. Po wodach solankowego jeziora żeglował na desce windsurfingowej mistrz olimpijski Mateusz Kusznierewicz.

 8. Kopalnię cenią filmowcy. Wśród soli powstały zdjęcia m.in. do filmu Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie” oraz kultowej „Seksmisji” Juliusza Machulskiego. Całkiem niedawno w podziemiach gościł Lech Majewski realizujący „Młyn i Krzyż”.

 9. Z głębi ziemi można wysłać kartkę za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub kartkę elektroniczną. Na głębokości ponad 100 m działa Internet.

Artykuły podobne

 • Koronawirus a podróże – jak podróżować bezpiecznie (i dokąd)?

  Dla zwiedzających

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich wyjazdów zagranicznych, które nie są konieczne. Wszędzie pojawiają się informacje o konieczności stosowania się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz monitorowania komunikatów WHO. Wszystko ze względu na wciąż niepokonany koronawirus. Podróże jednak mimo wszystko nie zostały zakazane. Jak zatem podróżować bezpiecznie i dokąd najlepiej się wybrać? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne