Zapraszamy na zwiedzanie od 4 lutego!
Dla zwiedzających
Informujemy, że poczynając od 4 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” wznawia działalność turystyczną. Zapraszamy do zwiedzania Trasy Turystycznej!

Dla kuracjuszy
Dodano: 22.02.2021
Na podstawie danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji osób dorosłych.
Depresja to choroba, którą można i należy leczyć. Jej objawy mogą mieć charakter nawracający bądź przewlekły. Może się objawiać poprzez:
Powyższym objawom często towarzyszą zaburzenia koncentracji uwagi, snu, apetytu czy libido. Zwiększone ryzyko zaburzeń psychospołecznych, takich jak depresja czy lęk występuje u osób chorych na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych. Frustracja złym stanem zdrowia oraz niezdolność do podejmowania aktywności fizycznej mogą manifestować się irytacją, pesymizmem i wrogim nastawieniem do innych ludzi. W późniejszym stadium postępu choroby pojawia się poczucie braku nadziei i niezdolności do radzenia sobie z trudnościami.
Otóż objawy depresyjne są powszechne u osób chorych na umiarkowaną i ciężką postać POChP. Częstość występowania zaburzeń depresyjnych w tej grupie chorych wynosi około 42-54% i jest około 2,5 razy wyższe niż osób zdrowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń depresyjnych jest także wyższe u chorych w starszym wieku, częściej u kobiet niż u mężczyzn oraz w przypadku znacznego nasilenia objawów lub wcześniejszego występowania zaburzeń psychospołecznych.
Problemy psychospołeczne, takie jak lęk czy depresja, mogą nasilać objawy odczuwane przez chorych na POChP, przede wszystkim duszność. Nieleczona depresja może pogłębiać brak sprawności fizycznej oraz chorobowość.
Zaburzenia depresyjne oraz lęk są także istotnym czynnikiem w przebiegu astmy oskrzelowej. Szacuje się, iż częstość występowania zaburzeń lękowych u osób chorych na ciężką postać astmy oskrzelowej wynosi prawie 70%, a zaburzenia depresyjne dotykają niemal połowy chorych. Stwierdzono istotny związek pomiędzy subiektywnym poczuciem duszności a subiektywnym odczuciem lęku u kobiet chorych na astmę oskrzelową.
Covid-19 jest nową chorobą, która może wpływać nie tylko na ogólny stan zdrowia, ale także na zdrowie psychiczne. U większości ozdrowieńców w ciągu 8 tygodni następuje pełne wyzdrowienie, jednak u części osób stwierdzono występowanie stresu pourazowego, zaburzeń funkcji poznawczych, przewlekłego bólu, zaburzeń snu, duszności oraz zmęczenia. Nie sposób nie zauważyć, że nowe czynniki stresowe, takie jak izolacja społeczna, fizyczny dystans, utrata zatrudnienia czy niepewność jutra znacząco wpływają na stan emocjonalny.
Celem leczenia depresji jest ustąpienie objawów u pacjentów i przywrócenie sposobu funkcjonowania na poziomie sprzed choroby. Terapia powinna być kompleksowa, czyli powinna obejmować zarówno farmakoterapię (właściwie dobrane leki przeciwdepresyjne) oraz psychoterapię i psychoedukację.
Rehabilitacja pulmonologiczna z elementami edukacji zdrowotnej stanowi niezwykle cenne wsparcie dla pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, podczas gdy izolacja społeczna oraz brak wsparcia ze strony osób bliskich zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychospołecznych. Oferowana w rehabilitacji pulmonologicznej opieka personelu medycznego, kontakt z innymi chorymi, budowanie poczucia własnej skuteczności oraz lepsze zrozumienie własnej choroby poprzez edukację zdrowotną łagodzą nasilenie odczuć depresyjnych. Efekt ten może być wzmocniony poprzez wykorzystanie warunków środowiskowych: badania prowadzone w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” wykazały istotne zmniejszenie nasilenie odczuć depresyjnych u chorych na POChP uczestniczących w programie 3-tygodniowej rehabilitacji pulmonologicznej z wykorzystaniem metod subterraneoterapii.
Możliwości jest kilka. Można wybrać turnus leczniczy refundowany przez NFZ lub skorzystać z pobytów odpłatnych. Nowością w ofercie jest program Rehabilitacja po Covid-19. Jego celem jest przede wszystkim usprawnienie pacjentów i poprawa ich jakości życia.
Programy pobytów w wielickim uzdrowisku są przygotowane przez specjalistów w taki sposób, aby zagwarantować kuracjuszom maksymalne wykorzystanie z naturalnych walorów leczniczych kopalni. Jedyne w Polsce podziemne uzdrowisko to miejsce, w którym pacjenci mogą się również wyciszyć, oderwać od codziennych problemów, odstresować i zrelaksować.
Bibliografia
Dla zwiedzających
Informujemy, że poczynając od 4 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” wznawia działalność turystyczną. Zapraszamy do zwiedzania Trasy Turystycznej!
Imprezy
Niestety, koncerty noworoczne w Kopalni Soli „Wieliczka” nie odbędą się w roku 2021, ale zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z trzech ostatnich wydarzeń
W mediach i nie tylko
Rok 2020 już za nami. Dziennikarze, blogerzy oraz ekipy telewizyjne z różnych części świata sprawdzali jakie środki bezpieczeństwa zostały wdrożone, jak kopalnia działa w czasie pandemii oraz chętnie zapraszali w swoich publikacjach do odwiedzenia solnych podziemi.
Z życia firmy
Zazwyczaj gromadziła setki wiernych - w tym roku, z powodu pandemii, odbędzie się z zachowaniem sanitarnego rygoru, jedynie w niewielkim gronie...
Z życia firmy
W ramach 10 akcji „Podaruj krew, podaruj życie” udało się zebrać aż 58 litrów krwi. 11 grudnia w budynku szybu Regis pojawiło się 160 kandydatów na dawców. Ostatecznie krwią podzieliło się 129 osób.
Imprezy
Informujemy, że ze względu na sytuację epidemiczną w kraju odwołujemy Koncerty Noworoczne zaplanowane w podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”
Z życia firmy
Znamy zwycięzców III edycji konkursu „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej”.
Imprezy
Wobec trwającej w kraju i na świecie pandemii zostaliśmy zmuszeni do podjęcia niełatwej dla nas decyzji o odwołaniu tegorocznego Balu sylwestrowego. Podejmując ją kierowaliśmy się przede wszystkim troską o nasze wspólne bezpieczeństwo.
Z życia firmy
16-11-2020
Ogłoszenie o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko Prezesa Zarządu Kopalni Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna sp. z o.o.
Dla zwiedzających
W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa informujemy, że Kopalnia Soli „Wieliczka” będzie nieczynna dla zwiedzających.
Zwiedzanie
Kopalnia Soli w Wieliczce to miejsce kultowe, które od pokoleń przyciąga uwagę podróżników z całego świata. Nic dziwnego - ukryta przed światem, w podziemiach, fascynuje swoim klimatem. Niektórzy nazywają ją Kopalnią Tajemnic, bo nie brakuje tu ciekawych, nietuzinkowych opowieści, które warto poznać.