Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Warzelnia

Wydobycie soli zakończono w Wieliczce w roku 1996. Dzisiaj nie pozyskuje się już „białego złota” metodami górniczymi – jednak sól jest tu nadal produkowana. Czy wiesz, jak to możliwe?

Pod ziemią istnieje wiele cieków wodnych, które przesączają się do Kopalni. Naturalne właściwości wody są takie, że drąży ona nawet najtwardszą skałę. Słodka woda rozpuszcza sól i z tego powodu w Kopalni nie może płynąć swobodnie, przez nikogo nie kontrolowana. Każdy wyciek jest odpowiednio oznaczony, opisany i skatalogowany, a woda jest zbierana i odprowadzana w wyznaczone miejsce – do ogromnych zbiorników na poziomie ósmym.

Solanka jest następnie wypompowana na powierzchnię do Zakładu Utylizacji Wód Zasolonych, zwanego potocznie „warzelnią”. W tym nowoczesnym zakładzie, uruchomionym w 2003 roku, woda w warunkach bardzo niskiego ciśnienia jest podgrzewana i odparowywana. W efekcie tego procesu uzyskuje się czystą sól warzoną. Trafia ona na stoły domowe, ale ma również inne zastosowania, produkuje się z niej np. kosmetyki. Obecnie produkcja soli warzonej w Wieliczce wynosi kilkanaście ton rocznie.

Warto wiedzieć:

  • W Wieliczce nie wydobywa się już soli kamiennej, wciąż jednak sól warzona jest produkowana z solanki.
  • Odprowadzanie wody z terenu Kopalni jest konieczne, ponieważ słodka woda rozpuszcza sól.
  • Produkcja soli w Wieliczce to kilkanaście tysięcy ton rocznie.

Zobacz zdjęcia warzelni

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne