Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Zajęcia muzyczne dla dzieci - konspekt dla rodziców i nauczycieli przedszkola

Dla rodziców i nauczycieli

Dodano: 31.07.2019

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Muzyka odgrywa ważną rolę w życiu. Nie tylko „łagodzi obyczaje”, ale też ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju lewej półkuli mózgu. Dzieci, które grają na instrumentach i obcują często z muzyką, osiągają lepsze wyniki na testach oraz mają bardziej wykształcone myślenie logiczne niż ich koledzy, którzy kontakt z tą dziedziną sztuki mają ograniczony. Zajęcia muzyczne dla dzieci są ważne dla ogólnego rozwoju intelektu.

Do artykułu dołączony został konspekt zajęć muzycznych w przedszkolu – który może być wykorzystany również w domu przez rodziców (np. podczas przerwy wakacyjnej czy długiego weekendu). Ciekawym uzupełnieniem zajęć będzie wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”, która wbrew pozorom ma wiele wspólnego z tematem zajęć.

Zajęcia muzyczne dla dzieci. Muzyka – smutna czy wesoła?

Zajęcia zaczynamy od prostego ćwiczenia sprawdzającego wrażliwość muzyczną. Puszczamy dzieciom fragmenty utworów muzycznych, a ich zadaniem będzie określić, czy utwór jest smutny czy wesoły. W zależności od tego, jakie uczucia wywołuje fragment, podopieczni podnoszą karteczki ze smutną lub wesołą buźką.

To ćwiczenie nie powinno sprawić żadnego problemu. Po wysłuchaniu wszystkich fragmentów rozmawiamy z dziećmi o tym, dlaczego niektóre utwory uważają za radosne, a inne nie. Na koniec wyjaśniamy, że odbieranie muzyki jako smutnej lub wesołej zależy od paru czynników – tempa, rytmu, wysokości dźwięków oraz tonacji.

  


Zabawy rytmiczne dla dzieci – echo

Prosimy dzieci, by siadły w okręgu oraz wyjaśniamy, na czym będzie polegało ćwiczenie. Zaczynamy od wystukania rytmu. Zadaniem następnej osoby jest powtórzenie tego dźwięku oraz wystukanie swojego. Kolejne dziecko powtarza rytm poprzednich osób oraz dodaje swój. Gra toczy się do czasu, aż ktoś z uczestników się pomyli.

W przypadku pracy z młodszymi dziećmi możemy nieco uprościć to ćwiczenie. Każdy z uczestników wystukuje wybrany rytm, a pozostała część grupy powtarza za nim.

Rozróżnianie dźwięków – instrumenty

Kolejna część zajęć będzie miała na celu zaznajomienie dzieci z podstawowymi instrumentami. Puszczamy podopiecznym różne melodie, a ich zadaniem będzie odgadnięcie, na jakim instrumencie zostały zagrane. Po każdej części pokazujemy dzieciom zdjęcia tych urządzeń oraz krótko omawiamy ich budowę i sposób, w jaki się z nich korzysta.

Jakie to zwierzę? – „Karnawał zwierząt”

Następnym ćwiczeniem, które na pewno rozbudzi wyobraźnię naszych pociech, jest odgadywanie odgłosów zwierząt. Prosimy dzieci, by wysłuchały „Karnawału zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa. Utwór podzielony jest na części przyporządkowane poszczególnym zwierzętom. Słuchając tego dzieła, prosimy dzieci, by wymieniały nazwy zwierząt, z jakimi kojarzy im się muzyka, lub by postarały się naśladować te zwierzęta.

Niezwykły świat dźwięku

Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń warto porozmawiać z dziećmi na temat dźwięku. Możemy wytłumaczyć im, oczywiście w sposób uproszczony i dostosowany do wieku, czym jest dźwięk i w jaki sposób rozchodzi się on w przestrzeni. Można wprowadzić dzieciom pojęcie fali dźwiękowej oraz akustyki, a także przeprowadzić proste doświadczenia dotyczące rozchodzenia się fal dźwiękowych (np. doświadczenie z telefonem zrobionym z kubeczków itp.). Scenariusz zajęć muzycznych w przedszkolu kończy się zapowiedzią odwiedzin miejsca, które znane jest ze swojej znakomitej akustyki.

Wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”

Po przeprowadzeniu zajęć zabieramy dzieci na wycieczkę w miejsce nieoczywiste – takie, które zdawałoby się, niewiele ma wspólnego z tematem zajęć – do Kopalni Soli w Wieliczce. Zaskoczeniem dla niektórych może być fakt, że Wieliczka oferuje nie tylko coś dla ciała (długie spacery podziemnymi korytarzami), coś dla umysłu (informacje z biologii, chemii, języka polskiego czy historii, które można zdobyć podczas zwiedzania kopalni), ale również coś dla ducha. W Wieliczce bowiem organizowane są wspaniałe koncerty.

Wszystko to za sprawą niezwykłej akustyki w kopalni (zwłaszcza w kaplicy św. Kingi). Wycieczka na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem, a dzieci będą mogły przekonać się, jak rozchodzi się głos w tej zabytkowej i najniżej położonej sali koncertowej w Polsce.

Materiały do pobrania

Zajęcia muzyczne dla dzieci – scenariusz do tej lekcji dostępny jest tutaj.

Artykuły podobne

  • Wartości w życiu człowieka – scenariusz zajęć dla dzieci

    Dla rodziców i nauczycieli

    Nie rodzimy się ze świadomością tego, co jest słuszne, a co nie. Środowiskiem, w którym się tego uczymy, jest rodzina, natomiast przedszkole i szkoła powinny wspomagać rodziców w tym procesie. Na nauczycielach również leży obowiązek uczenia dzieci odpowiednich zachowań. Warto zatem zaplanować cykl lekcji dotyczący wartości w życiu człowieka. Scenariusz do pobrania znajduje się na końcu artykułu.

  • Zajęcia otwarte w przedszkolu – scenariusz lekcji dla rodziców

    Dla rodziców i nauczycieli

    Zajęcia otwarte dla rodziców w przedszkolu często bywają stresujące dla nauczycieli, którzy obawiają się oceniania. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z takiej formy lekcji, ponieważ dają one możliwość poznania opiekunów dzieci oraz pokazania, jak wygląda nasza praca. Taki rodzaj kontaktu również dla rodziców jest niezwykle ważny, bo daje okazję do obserwacji tego, jak dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej i czego się już nauczyło.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne