Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Sól – symbol siły i oczyszczenia. Jak zmieniało się jej postrzeganie?

Dla zwiedzających

Dodano: 26.08.2018

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Wyjątkowy minerał, jakim bez wątpienia jest sól, przez lata wykorzystywany był na różne sposoby. Zajął on nawet osobną pozycję na kartach literatury, dzięki czemu do dziś przypisuje się mu wiele znaczeń. Sól – symbol siły, oczyszczenia, bogactwa i... nie tylko. Co symbolizuje sól i jak przez lata zmieniał się sposób jej postrzegania?

Istnieje stwierdzenie, że historia soli jest starsza od historii ludzkości. Sól bowiem stosowana była od najdawniejszych lat, a wzmianki o niej znajdziemy między innymi w Biblii. Starożytni używali jej w celach leczniczych, religijnych czy kulinarnych. Przede wszystkim był to jednak znakomity środek płatniczy. Jak jeszcze wykorzystywano sól?

„Białe złoto”, czyli od tego się zaczęło

W średniowieczu sól była niezwykle pożądanym surowcem. Regiony, w których znajdowały się złoża soli, należały do najbogatszych na świecie. Z tego powodu sól nazywano „białym złotem”. Stała się środkiem płatniczym, którym posługiwano się na szeroką skalę podczas transakcji handlowych. Była również wynagrodzeniem za ciężką pracę – żołd wypłacano żołnierzom właśnie w soli.

Stąd zatem pochodzenie angielskiego słowa salary czy francuskiego salaire. Jedno i drugie oznacza wynagrodzenie i pochodzi od łacińskiego sal, czyli po prostu... sól.

Rosnące znaczenie soli

Zanim odkryto walory smakowe soli, wykorzystywana była ona jako środek konserwujący. Wieki temu przechowywanie żywności było utrudnione ze względu na brak odpowiednich sprzętów, które pojawiły się wraz z rozwojem technologicznym. Dawniej ludzie radzili sobie z tym problemem za pomocą soli, która pomagała znacznie wydłużyć świeżość potraw.

Jak to wyglądało? Pożywienie (zazwyczaj mięso, ryby i sery) zasypywane było obficie solą. Następnie należało szczelnie owinąć żywność i umieścić w możliwie najchłodniejszym miejscu.

Sól – symbol rozwoju w medycynie

Nie można pominąć leczniczych właściwości soli. To doskonały minerał o właściwościach oczyszczających i detoksykujących organizm. Właśnie z tego względu, gdy medycyna nie była jeszcze tak rozwinięta, to sól była wykorzystywana m.in. do oczyszczania ran.

Dziś znamy już wyjątkowe zdrowotne właściwości – na przykład wód solankowych, dzięki którym możemy poprawić stan swojego zdrowia. Sól jest także stosowana do różnego rodzaju inhalacji, polecanych na przykład przy dolegliwościach układu oddechowego.

Sól – symbol w dziełach literackich

Symbole literackie przekazują czytelnikowi ukryte treści i znaczenia. Dzięki nim możliwe jest wyrażenie głębokich treści i emocji w sposób nieoczywisty. Znane symbole w literaturze to na przykład jabłko – biblijny symbol grzechu, a także władzy.

Na kartach Biblii swoje miejsce znalazła także sól. Symbol oczyszczenia, siły i trwałości. Według Starego Testamentu sól powinna być dodawana do każdej ofiary dziękczynnej. Była zatem symbolem więzi i przymierza między Bogiem a człowiekiem.

Jednak sól w Biblii ma też odmienne znaczenie. Kojarzona była jako symbol Bożego gniewu, jak w przypadku żony Lota, która, uciekając z Sodomy, zamieniła się w słup soli. Z kolei piękna i urodzajna ziemia zamieszkiwana przez bezbożników, została przemieniona w słoną pustynię.

Sól to wyjątkowy minerał o niezwykle bogatej przeszłości. Warto zatem przyjrzeć mu się bliżej. Taką możliwość oferuje wyprawa Trasą Górniczą w Kopalni Soli w Wieliczce. Na szlaku, pod czujnym okiem przewodnika, turyści mogą dowiedzieć się, jak wyglądała praca w solnej kopalni. Poczują się również jak prawdziwi górnicy, czyli osoby, które przez lata wydobywały na powierzchnię ten cenny minerał.

Trasa Górnicza – uczestnicy wyprawy.

Znaczenie soli kiedyś i dziś

Sól powinna być doceniana nie tylko ze względu na swoje dzieje. Szeroki wachlarz jej zastosowań sprawia, że jest obecna niemal w każdej dziedzinie naszego życia. Warto pamiętać, że ten niepozorny kruszec, dzisiaj stosunkowo tani, kiedyś był na wagę złota.

To właśnie dzięki soli możliwy był rozwój wielu dziedzin naukowych. W czasach, gdy ludzie musieli radzić sobie bez nowoczesnych metod, sól była wielofunkcyjna – zarówno konserwowała żywność, jak i oczyszczała rany i skaleczenia. Sięgając po sól z kuchennej szafki, warto przypomnieć sobie jej wyjątkową historię.

Artykuły podobne

  • Koronawirus a podróże – jak podróżować bezpiecznie (i dokąd)?

    Dla zwiedzających

    Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich wyjazdów zagranicznych, które nie są konieczne. Wszędzie pojawiają się informacje o konieczności stosowania się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego oraz monitorowania komunikatów WHO. Wszystko ze względu na wciąż niepokonany koronawirus. Podróże jednak mimo wszystko nie zostały zakazane. Jak zatem podróżować bezpiecznie i dokąd najlepiej się wybrać? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne