Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Podróże z dzieckiem – jak się przygotować? Poradnik

Dla zwiedzających

Dodano: 28.07.2020

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Już widzisz przed oczami tę masę wspaniałych momentów, przepięknych i niezwykłych chwil podczas przygód ze swoim dzieckiem? Jego zdziwienie otaczającym światem, który maluch dopiero odkrywa? Podróże z dzieckiem, chociaż wydają się proste, stanowią niekiedy dość spore wyzwanie. Jak przygotować się do wyjazdu, by nic Cię nie zaskoczyło i wakacje okazały się udane? Poznaj kilka zasad!

Nieprzewidziane kłopoty, które będą wymagać od Ciebie elastyczności – niestety są one nieuniknione, nawet jeśli skrupulatnie zaplanujesz podróżowanie z dziećmi. Wszystko bowiem zależy od całego splotu okoliczności – wieku Twoich pociech, ich liczby, miejsca, do którego się udajecie, pogody, a także po prostu ich samopoczucia. Tych elementów nie przewidzisz, także wtedy, gdy udajesz się na wakacje samodzielnie lub wyłącznie z drugą połówką. Podróże z dzieckiem wymagają jednak przemyślenia kilku kwestii wcześniej i aby odpowiednio się do nich przygotować. Na co zwrócić uwagę i jak podróżować z dzieckiem bezpiecznie? Podpowiadamy!

Podróże z dziećmi – odpowiedni plan to podstawa!

Podróże z dziećmi, a zwłaszcza podróż z małym dzieckiem, to już nie czas i miejsce na spontaniczność. Ten rodzaj wyjazdu wymaga planowania – wcześniejszego pomyślenia nie tylko o samym kierunku wakacji, ale również wybrania odpowiedniego miejsca, dogodnej lokalizacji noclegu i udogodnień dla najmłodszych. Zabukuj je wcześniej, dzięki temu unikniesz stresu i ewentualnych problemów po dotarciu do miejsca wycieczki czy wypoczynku.

Teraz czas na listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą – pomoże Ci przy pakowaniu wszystkich niezbędnych elementów. Warto zaangażować do tego również same dzieci, zwłaszcza te nieco starsze. To może być dla nich świetna zabawa, zaproponuj by także zrobiły własną listę (ogranicz jednak możliwą liczbę punktów!). Unikniesz w ten sposób płaczu, bo ukochana zabawka została w domu!

Pamiętaj, że plan to już pierwszy etap przygotowania. Podróże z dzieckiem bywają często stresujące – zarówno dla rodziców, jak i najmłodszych. Aby zmiana otoczenia i codziennych nawyków nie wywołała niepokoju, warto wcześniej opowiedzieć dzieciakom co ich czeka, opisać poszczególne etapy podróży. Staraj się mówić interesująco i zaangażować najmłodszych także do wspólnego pakowania. Może nawet zaczniecie skreślać kolejne, pozostałe do wyjazdu daty w kalendarzu?

Podróże z dziećmi

Najlepszy transport i przygotowanie do drogi

Chociaż na podróże z dzieckiem najwygodniejszy będzie samochód, pomyśl, jak wiele pozytywnych emocji wzbudza w najmłodszych wycieczka transportem publicznym. Może samochód warto zamienić na pociąg, autokar czy bus. Ten pomysł nie sprawdzi się jednak w przypadku niemowlaków – musisz mieć tu pełną swobodę zatrzymywania się na przewinięcia czy karmienie. To już troszkę starsze dzieciaki uwielbiają nowe doznania i z przyjemnością poznają nowe środki lokomocji! I tu jednak pamiętaj, by odpowiednio przygotować dzieci na podróż. Opowiedz na przykład o turbulencjach w samolocie – by nie doznały szoku, lub wyboistych drogach poza autostradą.

Niezależnie jednak od tego, jaki środek transportu wybierzesz, kluczowe w podróży będą dwie kwestie – odpowiednie nawodnienie i bezpieczeństwo. Spakuj więc podręczną apteczkę, w której znajdą się stałe i awaryjne lekarstwa oraz środki „na wszelki wypadek”. Zaopatrz się w plastry, preparaty na gorączkę, antyalergiczne i antybakteryjne maści, środki na ugryzienia, tabletki przeciwbólowe i te na wymioty czy biegunki.

Dbaj również o to, aby maluch pił odpowiednio dużo – zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Jeśli podróżujesz samochodem staraj się robić przerwy co 2-3 godziny. Krótki odpoczynek sprawi, że dziecko lepiej zniesie długie siedzenie w aucie. Wystarczy 5-minutowy „postojowy” spacer, który poprawi samopoczucie nie tylko u najmłodszych!

przygotowanie do drogi

Starannie dobieraj atrakcje!

Podróże z dzieckiem to wyzwanie samo w sobie, a co dopiero w czasach pandemii, gdy na każdym kroku trzeba dodatkowo zachowywać wszelkie środki ostrożności. Jak zatem zapewnić atrakcje najmłodszym, a jednocześnie stosować się zaleceń lekarzy: zachowywać dystans i jak najmniej przebywać w zamkniętych pomieszczeniach? Już z samej podróży uczyń ciekawą zabawę. Zamiast zatrzymywać się po drodze w knajpach i restauracjach, przygotujcie wcześniej domowe kanapki, owoce, muffinki oraz soki. Pikniki w plenerze z pewnością sprawią radość dzieciom!

Na zwiedzanie i zabawy wybieraj z kolei miejsca uprzednio sprawdzone, w których zastosowano się do rządowych wytycznych. Sprawdź czy są tam dezynfekowane wszelkie wspólne przestrzenie, a jednocześnie środki ostrożności nie ingerują w zabawową formę atrakcji. Najlepiej stawiać na takie aktywności, które możecie wykonywać razem. Co powiesz np. na przygodę 135 m pod ziemią, podczas której odkryjecie tajemnice z wnętrza ziemi? 3 km krętych korytarzy i 800 schodów do pokonania na Trasie Turystycznej Kopalni Soli „Wieliczka” zachwyci zarówno bardzo aktywne, jak i te spokojniejsze dzieci. Dlaczego?

Bo Trasa ta łączy aktywność z dawką niezwykłych historii, zaskakujących opowieści, wyjątkowych ciekawostek, a nawet tajemnic... Jak myślisz, jak zareaguje Twoja pociecha, gdy stanie nad jeziorem, po którym serfował sam Mateusz Kusznierewicz? Twoja pociecha zobaczy miejsce, gdzie odbył się podziemny skok na bungee, usłyszy o wpisanym do Księgi Rekordu Guinnessa locie balonem czy dowie się o organizowanych w Komorze Warszawa pojedynkach zawodników MMA? Z pewnością i Ty będziesz chciał dowiedzieć się więcej!

Podróże z dzieckiem

Nie zapomnij o dokumentach!

Nigdy nie zakładaj, że gdzieś jakiś dokument nie będzie Ci potrzebny – przeciwnie. Planując podróże z dzieckiem, powinna Ci przyświecać myśl: wszystko co nieoczekiwane, może się zdarzyć! Niezależnie więc od tego, gdzie się wybieracie, sprawdź, jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem, skonsultuj się z pediatrą i ustal grafik szczepień, które powinno mieć przed wyjazdem Twoje dziecko.

Książeczka szczepień to nie wszystko. Miej pod ręką także listę wszystkich składników, na które uczulony jest maluch. W wyjazdowym zawirowaniu możesz nieumyślnie zapomnieć o jakimś produkcie i nie dopytać o niego np. podczas wizyty w hotelowej restauracji. Na wszelki wypadek sporządź dla dziecka karteczkę z numerami telefonu i adresami, które będzie miał zawsze w kieszeni – jeśli cokolwiek się stanie, prawdopodobnie szybko się odnajdziecie!

Podróże z dzieckiem w dobie koronawirusa – przezorny zawsze ubezpieczony!

Jak podróżować z dzieckiem? Przede wszystkim spokojnie. Stres, irytacja i zagubienie zawsze udzielają się najmłodszym, należy więc w każdej chwili starać się być opanowanym, niezależnie od sytuacji. Pamiętaj również, że nawet jeśli plan to podstawa i poświęciłeś wiele czasu na idealne zaplanowanie wakacji, zawsze może zdarzyć się coś, co wywróci Wasz grafik do góry nogami. Kluczem do sukcesu, gdy chodzi o podróże z dzieckiem, jest pozytywne nastawienie oraz elastyczność.

Traktuj wyjazd jak wielką przygodę! Nie zapominaj jednak, że do Twoich obowiązków należy zapewnienie całej rodzinie bezpieczeństwa, zwłaszcza w dobie pandemii. Dbaj więc o higienę, miej pod ręką środki odkażające i wybieraj atrakcje tylko w sprawdzonych, stosujących się do rządowych obostrzeń i wskazań miejscach. Znajdziesz je nie tylko na powierzchni – kto powiedział, że podróżowanie z dziećmi może być tylko horyzontalne?

Artykuły podobne

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne