Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Pasterka w kaplicy św. Kingi

Z życia firmy

Dodano:

Najwcześniej odprawiana pasterka w Polsce, tradycyjnie odbyła się 101 metrów pod ziemią w kaplicy św. Kingi. Już o 7.30, ponad 650 osób, świętowało rozpoczęcie Świąt Bożego Narodzenia.

Tak wczesna pora wiążę się z dawnym górniczym zwyczajem. W Wigilię w kopalni nie prowadzono ciężkich prac. Kończący zmianę z poprzedniego dnia górnicy, udawali się rano do kaplicy, aby przywitać dzieciątko Jezus. Dzisiaj górnicy kontynuują tę tradycję i przybywają na poranną mszę w galowych mundurach. Do wspólnego świętowania zapraszają rodziny, przyjaciół, wieliczan oraz turystów. W wielickiej pasterce może uczestniczyć każdy. Po mszy św. jej uczestnicy otrzymują opłatki i składają sobie świąteczne życzenia.

Wykutą w soli kaplica św. Kingi przypomina o Grocie Narodzenia w Betlejem. Jej ocios (ścianę) zdobi szopka betlejemska. W roku 1903 Józef Markowski, wielicki górnik, artysta-samouk, umieścił w stajence pierwsze drewniane figurki. Kolejne pojawiły się w roku 1920. Dziś w szopce zobaczyć można rzeźby z soli – wykonał je inny uzdolniony górnik Mieczysław Kluzek.

 

Galeria zdjęć

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne