Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu – masa solna

Dla rodziców i nauczycieli

Dodano: 03.06.2018

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezwykle ważne jest spędzanie czasu z rodzicami. Dobrze, jeśli czas wolny, który rodzice organizują swoim pociechom, będzie wartościowy i połączy naukę z zabawą. Planując zabawy w domu dla dzieci, warto sięgnąć po masę solną. Czas spędzony na lepieniu figurek rozbudzi wyobraźnię i kreatywność, a powstałe ozdoby będą świetną dekoracją naszych domów. Jest to też dobra okazja, by porozmawiać z pociechami na temat soli – jej pochodzenia, wydobywania i wykorzystania w codziennym życiu.

W artykule rodzice znajdą pomysł na zajęcia, które mogą przeprowadzić w domu dla dzieci i ich przyjaciół np. w czasie wakacji lub weekendu. Zabawy z masą solną będą również świetną atrakcją podczas przyjęcia urodzinowego. W ramach uzupełnienia wiedzy i dalszego aktywnego spędzania czasu warto wybrać się do Kopalni Soli „Wieliczka”, by wraz z pociechami odkrywać podziemną krainę zabaw i baśni – Solilandię.

Do artykułu dołączony został konspekt, ponieważ takie zajęcia można z powodzeniem przeprowadzić również w domu kultury czy podczas lekcji świetlicowych.

Rozmowa na temat soli

Na samym początku warto porozmawiać z dziećmi na temat soli – jej pochodzenia, wydobywania oraz zastosowania. Oczywiście, nie każdy z nas posiada specjalistyczną wiedzę w tym zakresie, dlatego warto skorzystać z informacji zamieszczonych na stronie kopalni w Wieliczce. Zaczynamy od pokazania dzieciom różnych rodzajów soli – kuchennej, gruboziarnistej, soli różowej oraz kryształów soli. Następnie pytamy, skąd bierze się ona w naszych domach.

Przedstawiamy proces powstawania złóż soli. By zobrazować morskie pochodzenie tego minerału, można zaproponować dzieciom proste doświadczenie. Nad palnikiem należy ogrzewać roztwór soli, aż do całkowitego odparowania wody. Po tym czasie można zauważyć, że sól odłożyła się na brzegach garnka. Opowiadamy dzieciom, że przez tysiąclecia sól, która powstawała w zbiorniku wodnym, była przykrywana innymi osadami – m.in. mułem i piaskiem. W związku z tym jej złoża zaległy głęboko pod ziemią i trzeba było znaleźć jakiś sposób, by je stamtąd wydobyć. Pokazujemy dzieciom ryciny, które przedstawiają sposoby wydobywania soli w minionych wiekach. Następnie inicjujemy burzę mózgów na temat zastosowania soli w dzisiejszych czasach. Na koniec wyjawiamy jeszcze jeden sposób jej wykorzystania – stworzenie masy solnej.

Jak przygotować masę solną?

Masa solna doskonale sprawdza się do tworzenia niebanalnych prac plastycznych. Wykorzystywano ją już w starożytności, by lepić figurki o charakterze religijnym, natomiast w czasach nowożytnych była popularnym materiałem, z którego wyrabiano ozdoby świąteczne. Do wykonania masy solnej używamy tylko naturalnych składników, a jej przygotowanie na pewno sprawi dzieciom wiele frajdy.

Do sporządzenia masy solnej będziemy potrzebować 200 gramów soli drobnoziarnistej, taką samą ilość mąki oraz pół szklanki wody. Do miski należy wsypać sól oraz mąkę i połączyć ze sobą. Później powoli dolewamy wodę i ugniatamy masę jak ciasto, do momentu kiedy będzie ona jednolita i gładka. Jeśli chcemy, by masa miała różne kolory, można dodać kakao, cynamon, paprykę lub sok z buraka. Zamiast barwić masę solną, można też gotowe wyroby (po wypieczeniu) pomalować farbami. Po wykonaniu figurek masę solną należy wypiec. W tym celu musimy nagrzać piekarnik do temperatury 100˚C i piec ozdoby przez 30 minut.

Co można zrobić z masy solnej?

Tak naprawdę w tej kwestii ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy tworzyć przeróżne figurki (jak z plasteliny czy modeliny. Tworząc figurki, trzeba pamiętać, że elementy, które chcemy połączyć, należy wcześniej zwilżyć wodą, by dobrze się skleiły). Świetnie sprawdzą się też foremki do ciastek, którymi można wykroić przeróżne kształty. W masie solnej możemy zrobić odciski dłoni lub stóp, ale też np. liści. Nie obawiajmy się, na pytanie: „co można zrobić z masy solnej” dzieci doskonale będą znały odpowiedź.

Wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”

Świetnym uzupełnieniem zajęć w domu jest wycieczka do Kopalni Soli „Wieliczka”. Wybierając się do kopalni, trzeba jedynie pamiętać o dokonaniu wcześniejszej rezerwacji. Wędrówka podziemnymi korytarzami i odkrywanie tajemnic solnych komnat pozwoli rodzicom spędzić czas kreatywnie z dzieckiem. Podróż po wielickich podziemiach obfituje w wiele atrakcji – dzieci będą miały okazję spotkać wesołego soliludka zapraszającego do wspólnej zabawy oraz dobrego ducha kopalni – Skarbnika, który opowie o legendach, jakie kryje w sobie kopalnia w Wieliczce. W trakcie wycieczki dzieci będą rozwiązywać rozmaite quizy i testy, a na zakończenie otrzymają Dyplomy Znawcy i Przyjaciela Solilandii.

Materiały dla nauczycieli

Konspekt do tej lekcji dostępny jest tutaj.

Artykuły podobne

  • Wartości w życiu człowieka – scenariusz zajęć dla dzieci

    Dla rodziców i nauczycieli

    Nie rodzimy się ze świadomością tego, co jest słuszne, a co nie. Środowiskiem, w którym się tego uczymy, jest rodzina, natomiast przedszkole i szkoła powinny wspomagać rodziców w tym procesie. Na nauczycielach również leży obowiązek uczenia dzieci odpowiednich zachowań. Warto zatem zaplanować cykl lekcji dotyczący wartości w życiu człowieka. Scenariusz do pobrania znajduje się na końcu artykułu.

  • Zajęcia otwarte w przedszkolu – scenariusz lekcji dla rodziców

    Dla rodziców i nauczycieli

    Zajęcia otwarte dla rodziców w przedszkolu często bywają stresujące dla nauczycieli, którzy obawiają się oceniania. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z takiej formy lekcji, ponieważ dają one możliwość poznania opiekunów dzieci oraz pokazania, jak wygląda nasza praca. Taki rodzaj kontaktu również dla rodziców jest niezwykle ważny, bo daje okazję do obserwacji tego, jak dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej i czego się już nauczyło.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne