Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Gwiazdy 12. edycji OFF CAMERA pod ziemią

Zwiedzanie

Dodano:

W konkursowych zmaganiach triumfowali Ulaa Salim i jego „Sons of Denmark”, uhonorowany Krakowską Nagrodą Filmową (100 000 USD), „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z nagrodą Kulczyk Foundation (300 000 PLN) i „Zabawa zabawa” Kingi Dębskiej z Nagrodą Publiczności. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych wyróżnienie i 10 000 PLN otrzymała Karolina Bruchnicka za rolę w filmie „Córka trenera”. Po raz piąty wyłoniono również laureatów nagród dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora. Zostali nimi Gabriela Muskała („Fuga”) i Jacek Braciak („Córka trenera”). Jurorzy przyznali również wyróżnienia. Otrzymała je Jagoda Szelc za film „Monument” oraz wspaniałe aktorskie trio: Dorota Kolak, Agata Kulesza i Maria Dębska za role w filmie „Zabawa zabawa”.

Uzupełnieniem programu Festiwalu były liczne konkursy (np. Script Pro czy #63PL), koncerty, warsztaty, prezentacje, a także spotkania z aktorami i reżyserami. Część z nich udało się również zaprosić do wielickiej kopalni.

Podziemne cuda Kopalni Soli „Wieliczka” podziwiali m.in. Allan Starski, przewodniczy jury Konkursu Głównego i jeden z najbardziej znanych na świecie polskich scenografów, laureat Oscara oraz Nagrody Krytyków Filmowych Los Angeles za scenografię do „Listy Schindlera" Stevena Spielberga, a także doceniona trzema nominacjami do Oscara („Lista Schindlera”, „Pianista”, „Maleficent”) oraz nominacją do BAFTA i Cezara, Anna Biedrzycka-Sheppard.

 

 

 Na Trasie turystycznej spotkać można było również m.in. Laurę Rosenthal, laureatkę nagród Emmy za „Olive Kitteridge” i „Mildred Pierce”, która od 25 lat współpracuje z renomowanymi reżyserami filmowymi i artystami wizualnymi, takimi jak Todd Haynes, Lisa Cholodenko, Paolo Sorrentino, Woody Allen, Jim Jarmusch, Joachim Trier, Doug Aitken i Francesco Vezzoli, czy Marcię Gay Harden, przewodniczącą jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych, laureatkę Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Pollock” w reżyserii Eda Harrisa, która sławę i uznanie krytyków zyskała dzięki takim produkcjom, jak „Ścieżka strachu” braci Coen, „Rzeka Tajemnic” Clinta Eastwooda czy „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Wystąpiła również w ekranizacji międzynarodowego bestsellera „Pięćdziesiąt Twarzy Grey’a”.


Podziemne plenery podziwiali również reżyserka Ellen Kuras, zdobywczyni Oscara za pełnometrażowy dokument “Zdrada” i dwukrotna laureatka nagrody Emmy oraz reżyser teatralny i filmowy Roger Michell, któremu ogólnoświatową popularność przyniosła przed laty znakomita komedia "Notting Hill", znany również z takich produkcji, jak „Dzień dobry TV” z Harrisonem Fordem, Diane Keaton i Rachel McAdams, „Przetrzymać tę miłość” z Danielem Craigem, „Zmiana pasa” z Benem Affleckiem i Samuelem L. Jacksonem.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne