Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Co można robić w domu? 5 wyjątkowych pomysłów dla dzieci i dorosłych

Dla rodziców i nauczycieli

Dodano: 28.04.2020

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Nuda to niezbyt pozytywnie kojarzące się słowo. A powinno być wręcz przeciwnie – okazuje się ona bowiem świetną szansą na zrobienie czegoś niespodziewanego. Co można robić w domu? Zapomnij o źle pojętej nudzie, a także oklepanych pomysłach, jak czytanie książek czy oglądanie zaległych filmów i seriali. Podpowiadamy, co robić, gdy się nudzi w domu tak, aby czas ten był jednocześnie produktywny, kreatywny, a nawet... zabawny!

Dzięki nudzie człowiek uczy się czekać na coś nieznanego – tak twierdzi Adam Phillips, jeden z najsłynniejszych światowych psychoanalityków. Z kolei dr Teresa Belton uznała, że nuda to doskonały trening – gdyby nie ona, człowiek nigdy nie pojąłby własnej kreatywności! Jeżeli więc odrobina nudy nie tylko Ci nie zaszkodzi, co nawet pomoże, na dłuższą metę, może jednak zmęczyć i Ciebie, i Twoje dzieciaki. Oto więc nasze nieszablonowe pomysły na nudę. Podpowiadamy co można robić w domu zarówno samodzielnie, jak i z bliskimi.

1.    (Nie)zwykły kurs internetowy

Chociaż nauka nowych umiejętności to zdecydowanie świetny pomysł na to, co można robić w domu produktywnie, to nie wydaje nam się, aby łatwo było przekonać i dorosłego, i dziecko do odpalenia kursu językowego na Skype’ie czy korzystania z platform, jak Udacity, Courser czy Masterclass. Wykłady i prelekcje to mądry, ale dla wielu pewnie niezbyt zachęcający sposób na spędzanie wolnego czasu.

Co powiesz więc na niezwykły kurs online, jak np. nauka medytacji, jogi albo gry na ukulele? Nie opuszczając swoich czterech ścian, możesz przekształcić nudę w coś naprawdę kreatywnego. A co ważniejsze, pomysł ten daje Ci możliwość samodzielnego rozwijania nowych umiejętności lub zabawy dla całej rodziny. Wspólny kurs samby z dzieciakami zapewni Wam ogromną dawkę śmiechu. Dla dwojga proponujemy natomiast internetowy kurs... masażu!

Co można robić w domu

2.    Domowy ogródek – rośliny zawsze pod ręką!

Co można robić w wolnym czasie w domu? Zdecydowanie... sadzić! I to nie tylko doniczkowe kwiaty, ale również wszelkiego rodzaju zioła, które będziesz mieć dzięki temu zawsze pod ręką. Sprawdzi się tu zarówno bazylia, jak i mięta czy szałwia oraz lubczyk. Wystarczy Ci do tego tylko ziemia, nasiona lub kwiaty i doniczki. Przyda się również zawsze dodatkowa para rąk. Które dzieciaki nie lubią się odrobinę pobrudzić?

Taki domowy pomysł na nudę okazuje się z jednej strony ekonomiczny (oszczędzasz pieniądze na kwiatach oraz ziołach), z drugiej – może nawet stać się początkiem większego biznesu. Kto wie, jeśli rozniesie się po osiedlu, że masz mały mieszkaniowy ogródek, może znajdą się i pierwsi klienci? Pamiętaj, że organizując takie domowe roboty warto również się nimi pochwalić – kanał na YouTube czy profil na Instagramie czekają. 

3.    Handlettering, czyli unikalne pomysły na nudę

Nie jest to do końca liternictwo, ponieważ każda litera jest tu tworzona ręcznie. To również nie forma kaligrafii, będąca sztuką pięknego pisania. Handlettering jest ręcznym liternictwem, dającym możliwość tworzenia naprawdę unikalnych napisów. Nie wymaga on ani specjalnych przyborów, ani nie wykorzystuje żadnych określonych technik. Jeśli więc masz w sobie smykałkę do robót ręcznych, trochę cierpliwości i zastanawiasz się, co robić, gdy się nudzi w domu, zacznij rysować litery!

Jak to robić? Możesz wykorzystywać kroje pisma z książek, stron internetowych czy fontów zgromadzonych na takich platformach, jak MyFonts.com czy DaFont.com. Inspiracją mogą być jednak również szyldy, opakowania, czasopisma albo Twoja własna głowa. Co powiesz na stworzenie alfabetu według własnej fantazji? Handlettering to także doskonała rozrywka dla dzieci, która pobudzi ich kreatywność, i która może być również wstępem dla najmłodszych do nauki czytania i pisania. Wystarczy wam ołówek, gumka, linijka i cienkopis.

Handlettering

4.    Domowa podróż do wnętrza ziemi

Słyszałeś o Google Street View? Jeśli zastanawiasz się, co można robić w domu, podpowiadamy: wybrać się samemu lub z całą rodziną na wirtualną wycieczkę! Dzięki fotografiom wykonanym przez ekipę Google możesz odwiedzać nie tylko miasta, ale również... ich podziemia. Co powiesz na 3 km krętych korytarzy, ponad 20 komór usytuowanych na trzech poziomach od 64 do 135 metrów pod ziemią, solankowe jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami?

Wirtualny spacer 360 stopni po wielickiej Kopalni Soli daje Ci możliwość rozglądania się we wszystkich kierunkach, przybliżania szczegółów, a nawet zobaczenia tych elementów, które nie są dostępne zwiedzającym na żywo. Dzięki uruchomionej w 2020 roku aplikacji, możesz odkryć niezwykłe solne podziemia o każdej porze i z każdego zakątka kraju.

5.    Czas na kulinarne wynalazki

Co robić w domu w taki sposób, aby połączyć przyjemne z pożytecznym? Chociaż kulinarne eksperymenty wielu zapewne przerażają, domowa nuda to idealny pomysł nie tyle na naukę gotowania, co wymyślenie całkowicie autorskiej, niepowtarzalnej potrawy. Zasady są tu proste: żadnych przepisów, żadnych ograniczeń, żadnych niedozwolonych kombinacji smakowych.

Jeśli zapragniesz więc połączyć krewetki z piankami Marshamallow i nazwać swoje danie Prawnmallow, albo Twoje dziecko stwierdzi, że czekolada to doskonały dodatek do ziemniaków, czemu nie? A może stworzycie danie, które podbije serca milionów, jak słynne dziś, a przypadkiem ponoć wynalezione chipsy? W końcu, jak twierdzą sami naukowcy, nie potrzeba, a nuda jest matką wynalazków!

Co można robić w domu, by się nie nudzić

Co można robić w domu, by się nie nudzić? Dosłownie wszystko!

Chociaż w codziennym zabieganiu niektórzy marzą o odrobinie nudy, znajdzie się wielu takich, którzy mają jej w nadmiarze lub których już nawet szczypta wprawia w niezbyt dobry nastrój. Co można robić w domu, by urozmaicić sobie czas wolny? Możliwości jest tu naprawdę sporo. 

To, co najważniejsze to, aby znaleźć taki pomysł na nudę, który będzie zgodny z Twoją osobowością i preferencjami zaangażowanych w różne czynności domowników. Tylko wtedy szybko zapomnicie, że coś takiego jak nuda w ogóle istnieje!

Artykuły podobne

 • Wartości w życiu człowieka – scenariusz zajęć dla dzieci

  Dla rodziców i nauczycieli

  Nie rodzimy się ze świadomością tego, co jest słuszne, a co nie. Środowiskiem, w którym się tego uczymy, jest rodzina, natomiast przedszkole i szkoła powinny wspomagać rodziców w tym procesie. Na nauczycielach również leży obowiązek uczenia dzieci odpowiednich zachowań. Warto zatem zaplanować cykl lekcji dotyczący wartości w życiu człowieka. Scenariusz do pobrania znajduje się na końcu artykułu.

 • Zajęcia otwarte w przedszkolu – scenariusz lekcji dla rodziców

  Dla rodziców i nauczycieli

  Zajęcia otwarte dla rodziców w przedszkolu często bywają stresujące dla nauczycieli, którzy obawiają się oceniania. Nie warto jednak z tego powodu rezygnować z takiej formy lekcji, ponieważ dają one możliwość poznania opiekunów dzieci oraz pokazania, jak wygląda nasza praca. Taki rodzaj kontaktu również dla rodziców jest niezwykle ważny, bo daje okazję do obserwacji tego, jak dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej i czego się już nauczyło.

 • Zdrowe odżywianie dzieci – jak powinna wyglądać dieta dziecka? Przykładowy jadłospis

  Dla rodziców i nauczycieli

  Odpowiednie i zbilansowane żywienie dzieci to podstawa właściwego rozwoju i często niedoceniana inwestycja na całe dorosłe życie. Zdrowe żywienie dziecka nie musi stanowić wyzwania dla rodziców – wystarczy pamiętać o kilku zasadach, aby Twój maluch z radością spożywał przygotowanie przez Ciebie dania. Jadłospis dziecka – o czym pamiętać?

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne