Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

5 zastosowań wielickiej soli

Ukryty wymiar

Dodano: 14.02.2018

Kopalnia Soli „Wieliczka”

Sól przenika nasze życie. Znajdziemy ją nie tylko w produktach spożywczych, ale też w Biblii. Słona przyprawa ma znaczenie i praktyczne, i symboliczne. Do czego i w jaki sposób może służyć sól z Wieliczki?

1. Oczywiście do solenia, jest wszak niezbędną w kuchni przyprawą. Wprawdzie nie wydobywa się już w Wieliczce soli kamiennej, ale nowoczesna warzelnia produkuje kilkanaście tysięcy ton soli warzonej rocznie. Część warzonki trafia do solniczek i zachwyca doskonałym smakiem oraz wyjątkową czystością. Wszystkie żywe organizmy potrzebują soli, czyli chlorku sodu – pozbawione go umierają. Solić zatem trzeba, choć z umiarem.

2. Jako lekarstwo. Lecznicze właściwości soli znali i cenili Hipokrates, Galen, Paracelsus. Po sól sięga również współczesny przemysł farmaceutyczny, niemniej znacznie przyjemniejszą formą „solnej” kuracji jest pobyt w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”. Na głębokości 135 m czystym i słonym powietrzem oddychają kuracjusze cierpiący na choroby układu oddechowego. Dobroczynne działanie mają też solankowe inhalacje w znajdującej się na powierzchni tężni. Na spacer do tężni mogą śmiało wybrać się osoby zdrowe – chlorek sodu zawarty w leczniczym aerozolu pomaga oczyszczać drogi oddechowe.

3. O soli warto też pomyśleć w kontekście wypoczynku. Wykute w słonej skale turystyczne szlaki Kopalni Soli „Wieliczka” urzekają widokami, tajemniczą atmosferą, historią liczoną w stuleciach. Skoro kopalnia, to i górnicy – zwiedzający Trasę Górniczą mają okazję przekonać się w praktyce, na czym polega podziemny fach.

 

Sól kamienna ciekawostki, o których warto wiedzieć
 

4. Starożytne Egipcjanki pielęgnowały urodę m.in. maścią z dodatkiem soli. Zapewne czyniły tak królowa Nefretete i kobieta-faraon Hatszepsut. Śmiało można iść za przykładem legendarnych piękności i sięgnąć po kosmetyki na bazie soli, np. te sygnowane znakiem Kopalni Soli „Wieliczka”.

5. Zwiedzającym Trasę Turystyczną bardzo podobają się solne rzeźby. Rzeźbienie w soli ma w Wieliczce wielowiekową tradycję, którą kontynuują współcześni utalentowani górnicy. Ich dzieła trafiają m.in. do znamienitych gości Kopalni Soli „Wieliczka”. Jeśli komuś marzy się solne cudo w roli oryginalnej ozdoby mieszkania, wystarczy, by uważnie przyjrzał się pamiątkom z wielickiej kopalni. Wśród nich z pewnością szybko wypatrzy niepowtarzalną, ręcznie wykonaną figurkę Skarbnika bądź św. Kingi.

Artykuły podobne

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne