Logotyp Kopalni Soli 'Wieliczka'

Informacje o pobycie


Czym różni się Odkrywanie Solilandii od Trasy Turystycznej?

Odkrywanie Solilandii obejmuje wszystkie najważniejsze atrakcje dostępne na Trasie Turystycznej, w tym np. Kaplicę św. Kingi. Główną różnicę stanowi dodatkowa animacja uczestników, która dostosowana jest do potrzeb dzieci w wieku ok. 5 lat.
Podróż po krainie Solilandii to odkrywanie baśniowych tajemnic wielickich podziemi. Świetna zabawa dla dzieci i rodziców, podczas której odkrywcy spotkają tajemniczego Skarbnika, rozwiążą rozmaite zagadki oraz quiz, pobawią się w towarzystwie skrzata – soliludka.

Jaki jest zalecany wiek uczestnika Odkrywania Solilandii?

Program opracowany został z myślą o dzieciach w wieku 5-8 lat.
Maluchom do 4 roku życia przysługuje bezpłatny wstęp.

Czy w trakcie zwiedzania mogę skorzystać z toalety?

Przed rozpoczęciem zwiedzania można skorzystać z toalet, które znajdują się tuż obok Szybu Daniłowicza. Toalety dostępne są także w podziemiach, dwukrotnie w trakcie zwiedzania.

Czy w trakcie zwiedzania mogę odpocząć i coś zjeść?

Krótki odpoczynek zaplanowany jest w Komorze Drozdowice. Można tam kupić zimne i gorące napoje oraz drobne przekąski.
Dłuższy odpoczynek przewidziany jest w Karczmie Górniczej. Serwowane są tam dania kuchni polskiej i międzynarodowej.
Po wyjściu na powierzchnię można przyjemnie spędzić czas w restauracji Hotelu Grand Sal****.

Czy mogę wziąć pod ziemię wózek dziecięcy?

Możesz zabrać lekki wózek składany, jednak ze względu na dużą liczbę schodów (ok. 800) bardziej praktyczne może okazać się nosidełko lub chusta.
Wózek można zostawić w przechowalni, która znajduje się na powierzchni w okolicach Szybu Daniłowicza. Nie ma miejsca, w którym można zostawić wózek dziecięcy po rozpoczęciu zwiedzania.

Czy na szlaku jest ciemno?

Dla większego komfortu zwiedzających wszystkie komory oraz chodniki na szlaku zwiedzania są dobrze oświetlone.

Czy wyjazd z kopalni na powierzchnię windą jest dodatkowo płatny?

Wszyscy turyści wyjeżdżają z kopalni windą. Przejazd jest wliczony w cenę biletu.

Czy zwiedzanie jest możliwe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich?

Program Odkrywanie Solilandii nie jest przystosowany do potrzeb osób nieporuszających się samodzielnie.
Aby skorzystać z możliwości zwiedzania tej części kopalni, która jest przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, należy skontaktować się z Działem Rezerwacji – w tym celu napisz e-mail na adres: rezerwacja@kopalnia.pl.

Czy można zrezygnować z przewodnika i zwiedzić kopalnię samodzielnie?

Kopalnia jest zakładem górniczym, który można zwiedzać jedynie pod opieką specjalnie przeszkolonej osoby. Wszyscy przewodnicy posiadają wiedzę z zakresu pomocy przedmedycznej i znajomości obowiązujących w kopalni przepisów BHP.
Przewodnicy znają wiele historii, opowieści, a nawet tajemnic wielickiej kopalni, którymi dzielą się ze zwiedzającymi. Bez pasjonujących przewodnickich opowieści zwiedzanie nie byłoby z pewnością tak emocjonujące.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że korytarze w podziemiach mają ok. 245 km długości i często określa się je mianem solnego labiryntu. Dlatego tak ważne jest, aby poruszać się po podziemiach z kimś, kto potrafi znaleźć drogę w gmatwaninie podziemnych szybów i chodników.

Czy w trakcie zwiedzania można robić zdjęcia i filmować?

Możesz robić zdjęcia i filmować, zdjęć możesz użyć jedynie w celach prywatnych.

Jaka jest temperatura w kopalni?

Temperatura pod ziemią wynosi ok. 17-18ºC. Wyruszając na szlak warto zabrać odzież dostosowaną do warunków, najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę.

Jak długo trwa zwiedzanie?

Odkrywanie Solilandii trwa około 2,5 godziny.

Jak się ubrać wybierając się na Odkrywanie Solilandii?

Należy ubrać się adekwatnie do warunków panujących na szlaku – temperatura pod ziemią wynosi 17-18ºC. Najlepiej ubrać się na tzw. cebulkę.

Czy turyści muszą nosić kaski i lampy?

Nie, ponieważ cała trasa jest dobrze oświetlona i w pełni bezpieczna dla zwiedzających.

Czy to prawda, że powietrze w kopalni jest zdrowe?

Powietrze w podziemiach charakteryzuje się wyjątkową czystością bakteriologiczną i dużą zawartością chlorku sodu, jonów magnezu i wapnia.
Solny mikroklimat wspomaga leczenie schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych, a także astmy i alergii – dlatego na głębokości 135 m pod powierzchnią znajduje się Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Czy są schorzenia, które są przeciwwskazaniem do zwiedzania kopalni?

Wędrówka nie wymaga szczególnej sprawności, warto jednak realnie ocenić swoje możliwości. Zwiedzanie zajmuje ok. 2,5 godziny, a trasa prowadzi po ok. 800 stopniach.
Jeśli chorujesz przewlekle, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Przeciwwskazaniem może być klaustrofobia.

Czy kopalnię mogą zwiedzać kobiety w ciąży?

Panie pracujące i prowadzące aktywny tryb życia nie powinny odczuwać żadnych dolegliwości podczas wizyty pod ziemią. Warto jednak realnie ocenić swoje możliwości i skonsultować się z lekarzem. Wędrówka trwa około 2,5 godziny.

Czy pod ziemią mogę kupić pamiątki?

Tak pod ziemią znajdują się punkty handlowe. Po wyjedzie na powierzchnię także można zakupić pamiątki – w sklepie Żupnik, znajdującym się w budynku Szybu Daniłowicza. Sprawdź ofertę sklepu on-line.

Czy na terenie kopalni mogę przechować bagaż?

Bagaż można pozostawić w przechowalni, która znajduje się na powierzchni w okolicach Szybu Daniłowicza. Pod ziemię można zabrać bagaż, którego rozmiar nie przekracza wymiarów: 35cm x 20cm x 20cm.

Czy to prawda, że w kopalni działają telefony komórkowe?

Wędrując po wielickich podziemiach można wyciszyć się i oderwać od świata. Dlatego jedynie kilka komór znajduje się w zasięgu telefonii komórkowej. Dostępna jest tam również usługa WiFi.

Czy do kopalni można zabrać zwierzę?

Osoby biorące udział w Odkrywaniu Solilandii nie mogą zabrać pod ziemię zwierząt. Kopalnia nie dysponuje miejscem, w którym można pozostawić pupila.

Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne