Słowniczek

Architector

Geometra zwany także Markszajderem, wyznaczał kierunek eksploracji solnego złoża. Dziś jego pracę wykonują Mierniczy, podziemni geodeci.

Bal karnawałowy ze Skarbnikiem

Oferta przeznaczona dla dzieci. Bal ropzoczyna się zwiedzaniem Trasy turystycznej z przewodnikiem, potem wesoła gromadka bawi się w sali tanecznej w jednej z solnych komór.

Barbórka

Tradycyjne górnicze święto obchodzone 4 grudnia - w dzień św. Barbary, patronki górników.

Beczkowy

Solny kruszec transportowano na powierzchnię w beczkach. Beczkowy pakował urobek do beczek i przekazywał go do wyciągnięcia na powierzchnię ziemi.

Cieśla

Żupny górnik wykonujący prace ciesielskie w Kopalni i na powierzchni. Cembrował szyby, wyprawiał chodniki, stawiał kaszty i organy w komorach. Budował też podziemne kieraty, drabiny, stawiał krzyże i wózki do transportu urobku..

Dozór

Zarządza pracą, pełni kontrolę nad bezpieczeństwem Kopalni i jej stanem technicznym.

Dozór niższy

Pomocnicy sztygarów i nadgórników.

Dozór średni

Sztygarzy, oddziałowi, zmianowi.

Dozór wyższy

Dyrektor zakładu, naczelni inżynierowie, kierownicy działów, nadsztygarzy.

E-sklep

Sklep internetowy Kopalni Soli "Wieliczka". Można zakupić w nim on-line: pamiątki, wydawnictwa, sól jadalną i kosmetyczną, upominki dla dzieci, a także bilety na koncerty, bale i inne wydarzenia organizowane w Kopalni.

Eventy i wydarzenia specjalne

Koncerty, recitale, przedstawienia i spektakle teatralne i operowe, wystawy, pokazy i prezentacje, gale, benefisy, pokazy mody, gale taneczne, konkursy piękności czy wydarzenia sportowe. A wszystko to w niezwykłej sonlej scenerii Kopalni.

Filmowa głębia

Solne wnętrza przyciągają swoją unikalną urodą twórców filmowych i telewizyjnych już od połowy lat 70. Zakładka Filmowa głębia opisuje najpopularniejsze produkcje realizowane w Kopalni Soli „Wieliczka”.

Geometra

Architector zwany także Markszajderem, wyznaczał kierunek eksploracji solnego złoża. Dziś jego pracę wykonują Mierniczy, podziemni geodeci.

Górnicza orkiestra

Najstarsza w Europie górnicza orkiestra dęta. Swój oficjalny żywot artystyczny Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli "Wieliczka" rozpoczęła w 1830 roku, nosząc wówczas miano Cesarsko – Królewskiej Muzyki Salinarnej. Dzisiaj występuje przed koronowanymi głowami i innymi znakomitościami, które odwiedzają zabytkowe podziemia oraz zapewnia najlepszą muzyczną oprawę ważnym wydarzeniom.

Groty kryształowe

Są rezerwatem przyrody nieożywionej, nie są udostępnione dla turystów. Odkryto je pod koniec XIX wieku. Stanowią niezwykle cenny obiekt przyrodniczy złoża „Wieliczka”.

Gwarek

górnik mający pozwolenie na kopanie kruszcu

Hotel Grand Sal****

Położony w otoczeniu pięknego zielonego parku, w bezpośrednim sąsiedztwie Kopalni Soli „Wieliczka". Jest to wymarzone miejsce na wyjątkowy weekend we dwoje, szalony wypad z przyjaciółmi, jak i profesjonalne spotkanie biznesowe czy szkolenie dla firm w sali konferencyjnej. Strona hotelu: www.grandsal.pl

Imprezuj ze smakiem

Każda impreza czy wydarzenie organizowane w kopalni odbywa się przy wyjątkowej oprawie cateringowej. Kucharze podziemnej restauracji oraz Hotelu Grand Sal **** gwarantują wrażenia smakowe na najwyższym poziomie. Więcej na ten temat w zakładce "Imprezuj ze smakiem".

Imprezy tematyczne

Zwiedzanie Kopalni nocą, Wieczór wielicki -biesiada górnicza, Rock'n'Salt, Warsztaty kulinarne i rzeźbiarskie oraz Podziemna eskapada czyli wycieczka z przygodami. Oferty, które urozmaicą zorganizowane w podziemiach szkolenie, konferencję czy firmową imprezę.

Iniekcja

to najskuteczniejszy sposób zabezpieczania podziemnej Wieliczki przed zagrożeniem wodnym. Iniekty zatłacza się pod ziemię podobnie jak podsadzkę, ale w trochę innym celu: szczelnej likwidacji dla ochrony przed zagrożeniem wodnym. Iniekt to mieszanina cementu, żużla i solanki w odpowiednich proporcjach. Jego skład – uwzględniając specyficzne warunki panujące w wielickiej kopalni – opracowali naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mieszanina iniekcyjna powstaje na powierzchni w nowoczesnym węźle iniekcyjnym zlokalizowanym przy szybie Kościuszko, skąd plastikowymi rurami o przekroju 140mm zamontowanymi w chodnikach, transportowana jest do wyrobisk przeznaczonych do likwidacji.

Inżynier wentylacji

Istotną częścią działalności Kopalni jest jej przewietrzanie, zapewnianie dopływu świeżego powietrza do wszystkich wyrobisk w których pracują ludzie, prawidłowa wentylacja to również element systemu przeciwpożarowego. Zajmują się tym inżynierowie wentylacji.

Jak powstało złoże

Zakładka opisująca szczegóły powstania i kształtowania się złoża soli w Wieliczce, a także jego obecną formę.

Kaplica Św. Antoniego

Kaplica powstała w latach 1690 - 1710 w stylu barokowym. Jest najstarszą z zachowanych podziemnych świątyń. Pierwsze nabożeństwo odprawiono w niej 1698 roku.

Kaplica Św. Jana

Kaplica, która pierwotnie mieściła się w komorze Lipowiec, na poziomie I Kopalni (64 m pod ziemią). Obecnie jest czwartą kaplicą znajdującą się na Trasie turystycznej, położoną na głębokości 135 metrów.

Kaplica Św. Kingi

Najokazalsza i najbogatsza w swej formie podziemna świątynia. Założona w 1896 roku, usytuowana na głębokości 101 metrów. Jej długość to ponad 54 m, szerokość 15-18 m, wysokość 10-12 metrów. W Kaplicy Św. Kingi znajdują się m. in.: solny pomnik i relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II, rzeźba i relikwie Św. Kingi oraz płaskorzeźba "Ostatnia wieczerza" według fresku Leonarda da Vinci. Kaplica jest swoistą galerią sztuki i miejscem kultu religijnego. W kazdą niedzielę, 24 lipca (Św. Kingi) oraz 4 grudnia (Św. Barbary) i 24 grudnia (Pasterka) odprawiane są tutaj msze święte.

Kaplica Św. Krzyża

Druga kaplica znajdująca się na Trasie turystycznej. Komora w której znajduje się kaplica, została udostępniona turystom w połowie XIX wieku i nosiła wówczas imię cesarza Franciszka Józefa I.

Komora

Wysokie i obszerne wyrobisko górnicze powstałe w wyniku wydobycia kopaliny.

Komora Drozdowice III

Komora położona 110 metrów pod ziemią. Ma wymiary 24 x 13 m, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 312 m2. Doskonałe miejsce na zorganizowanie balu, bankietu, przyjęcia czy efektownej wystawy.

Komora Drozdowice IV

Komora położona 110 metrów pod ziemią, podziemne centrum konferencyjne. Ma wymiary 15 x 15 m, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 225 m2. Idealne miejsce na zorganizowanie konferencji, sympozjum, szkolenia, bankietu czy przyjęcia.

Komora Jana Haluszki I

Komora położona 135 metrów pod ziemią. Ma wymiary 24 x 10 m, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 240 m2. Położona w oddaleniu od szlaku turystycznego, jest znakomitym miejscem na zorganizowanie bankietu, balu, przyjęcia, konferencji, sympozjum, szkolenia, koncertu, przyjęcia weselnego, spotkania okolicznościowego czy biesiady górniczej.

Komora Jana Haluszki II

Położona jest poza szlakiem turystycznym na głębokości 135 metrów. Ma wymiary 14,5 x 4 m, a jej powierzchnia użytkowa wynosi 58 m2. Jest idealna na zorganizowanie kameralnego spotkania, małego przyjęcia, uroczystego obiadu i kolacji czy szkolenia.

Komora Kazimierza Wielkiego

Komora położona na Trasie turystycznej, której z okazji 600 lecia ustanowienia przez króla statutu dla Żup Krakowskich, w roku 1968, nadano imię Kaziemierza Wielkiego. W komorze znajduje się wyrzeźbione w soli popiersie króla oraz kierat konny typu saskiego.

Komora Michałowice

Komora położona na głębokości 109 metrów, jej duże wymiary, a szczególnie wysokość ok. 35 metrów, wymuszały konieczność zainstalowania imponującej konstrukcji drewnianej. Świetne miejsce na kameralny koncert, przyjęcie z recepcją na stojąco, degustację czy poczęstunek.

Komora Słowackiego

To położone 125 metrów pod ziemią wyjątkowe wyrobisko stanowiące komfortowy kompleks wypoczynkowo-noclegowy, z którego mogą korzystać zarówno turyści indywidualni jak i zorganizowane grupy.

Komora Stajnia Gór Wschodnich

Komora lecznicza Stajnia Gór Wschodnich jest drugą komorą w kompleksie komór leczniczych Uzdrowiska. To prawdziwna historyczna końska stajnia, w której jeszcze na początku XXw. mieszkały konie pracujące w wielicjiej kopalni. Dzisiaj wyodrębnione są 2 pomieszczenia. W pierwszym znajdują się miejsca do leżakowania i relaksacji wraz urządzeniem do rozpylania aerozolu solnego - tężnią solankową, przy której równocześnie może inhalować się kilkanaście osób; a wrażenia akustyczne i estetyczne wprowadzają w stan odprężenia i relaksu. W tej samej części znajdują się również czytelnia i stoliki z miejscami do siedzenia oraz wystawa poświęcona historii lecznictwa w Kopalni Soli „Wieliczka” i gablota prezentująca minerały występujące w złożu wielickim. Druga część komory to zaplecze noclegowe dla 36 pacjentów złożone z komfortowo wyposażonych dwu-, bądź jedno- osobowych „boksów” noclegowych z łóżkami posiadającymi materace rehabilitacyjne i pościel antyalergiczną oraz szafkami.

Komora św. Jana

Kaplica, która pierwotnie mieściła się w komorze Lipowiec, na poziomie I Kopalni (64 m pod ziemią). Obecnie jest czwartą kaplicą znajdującą się na Trasie turystycznej, położoną na głębokości 135 metrów.

Komora św. Kingi

Najokazalsza i najbogatsza w swej formie podziemna świątynia. Założona w 1896 roku, usytuowana na głębokości 101 metrów. Jej długość to ponad 54 m, szerokość 15-18 m, wysokość 10-12 metrów. W Kaplicy Św. Kingi znajdują się m. in.: solny pomnik i relikwie Ojca Świętego Jana Pawła II, rzeźba i relikwie Św. Kingi oraz płaskorzeźba "Ostatnia wieczerza" według fresku Leonarda da Vinci. Kaplica jest swoistą galerią sztuki i miejscem kultu religijnego. W kazdą niedzielę, 24 lipca (Św. Kingi) oraz 4 grudnia (Św. Barbary) i 24 grudnia (Pasterka) odprawiane są tutaj msze święte.

Komora Warszawa

Komora o wymiarach 40 x 17 m i powierzchni użytkowej 680 m2. Jest idealnym miejscem na zorganizowanie bankietu, balu, przyjęcia, konferencji, sympozjum, szkolenia, koncertu czy wydarzenia teatralnego.

Konferencje/szkolenia

W podziemiach Kopalni Soli "Wieliczka" znajdują się nowocześnie wyposażone, multimedialne sale konferencyjne. To komfortowe miejsce na zorganizowanie służbowego szkolenia, jak i dużej konferencji biznesowej nawet do 600 osób.

Kopacz

Podstawowa kategoria górnika kruszcowego, górnik dolny zajmujący się wcinaniem lub wrębianiem złoża solnego za pomocą kilofów i oskardów.

Kopalnia atrakcji

Kopalnia Soli "Wieliczka" oferuje szereg dodatkowcyh atrakcji, które wzbogacą każde wydarzenie organizowane w podziemiach i na powierzchni, np. występ orkiestry górniczej, pokaz rzeźbienia, przeprawę promem przez słone jezioro, nocleg pod ziemią, solne upominki czy spotkanie ze Skarbnikiem.

Kopalnia dla dużych i małych

Urodziny ze Skarbnikiem, Odkrywanie Solilandii - atrakcje dla małych turystów w Kopalni Soli "Wieliczka" czyli świetny pomysł na spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

Kopalnia dla szkół

Wyjątkowe scenariusze zajęć dla grup szkolnych i przedszkolnych. Kreatywne zabawy i potężna dawka wiedzy na temat Kopalni, które można połączyć z noclegiem pod ziemią.

Kruszak

Kopacz soli drobnej oraz górnik pracujący przy kruszeniu dużych brył solnych na mniejsze.

Lista kapelmistrzów

Lista kapelmistrzów Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka". Znajdują się na niej pracownicy Kopalni oraz zawodowi muzycy różnych specjalności. Prawie 200 lat temu, podczas pierwszego koncertu orkiestry, na jej czele stał Franciszek Czyżowski.

Markszajder

Geometra zwany także Architectorem, wyznaczał kierunek eksploracji solnego złoża. Dziś jego pracę wykonują Mierniczy, podziemni geodeci.

Niecodzienne wydarzenia

Kopalnia Soli "Wieliczka" to miejsce wielu niewzykłych wydarzeń. W solnych podziemiach zrealizowano do tej pory wiele niestandardowych, czasem wręcz nieprawdopodobnych pomysłów. Aby zapoznać się z nimi bliżej warto sprawdzić zakładkę Niecodzienne wydarzenia.

Ociągacz

Już w XIV wieku liczną grupę stanowili tragarze zajmujący się transportem soli od miejsc kopackich do szybów. W późniejszym okresie występuje wśród nich duża specjalizacja, (XVI w) w zależności od wykonywanych czynności – np. ociągacze to ludzie, którzy ciągnęli urobek.

Odkrywamy Solilandię

To wyjątkowa podróż po krainie Solilandii połączona z odkrywaniem baśniowych tajemnic wielickich podziemi. Odkrywcy spotkają Skarbnika, rozwiążą rozmaite quizy i zagadki, pobawią się w towarzystwie skrzata – soliludka. Oferta skierowana do rodzin oraz grup szkolnych.

Piecowy

Wchodził do kopalni jako pierwszy, drążył piec, wyrąbując przy okazji sól i przygotowywał działo dla kopacza.

Pobyt nocy z dyskoteką

Oferta skierowana do grup szkolnych, obejmująca pobyt nocny w komorze „Stajnia Gór Wschodnich”. Podczas całonocnej wizyty, młodzi uczestnicy mogą korzystać z dobroczynnej podziemnej inhalacji i specjalnej tężni solankowej. Głodni wiedzy uczniowie zapraszani są do czytelni, a pragnący ruchu mogą zagrać w tenisa lub potańczyć na dyskotece nad solnym jeziorkiem w uroczej komorze „Jezioro Wessel”.

Podsadzka

to najskuteczniejszy sposób likwidacji zbędnych pustek poeksploatacyjnych – pozbawionych wartości zabytkowych, a także zagrażających stabilności górotworu. Systemem rurociągów piasek z pełnonasyconą solanką transportowany jest z powierzchni do wyrobisk, które mają zostać zasypane. Piasek stopniowo osiada w docelowym miejscu, solanka odpływa w dół, a potem transportowana jest z powrotem na powierzchnię, gdzie wykorzystuje się ją w kolejnym podobnym cyklu podsadzkowym. Podsadzka stosowana jest w rejonach, w których konieczna jest stabilizacja górotworu, a także w miejscach potencjalnych zawałów komór poeksploatacyjnych, które mogłyby otworzyć drogi dopływu wody (słodkiej) do podziemi.

Podziemna eskapada, czyli wycieczka z przygodami

Idealna okazja na zbudowanie zgranego zespołu w firmie lub aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Uczestnicy tej przygody sprawdzą się w zadaniach, które pozwolą im poznać prawdę o życiu pod ziemią. W grupach uczestnicy rywalizują w specjalnych górniczych konkurencjach.

Podziemne koncerty

W Kopalni Soli „Wieliczka” odbywają się wielkie wydarzenia muzyczne i cykliczne koncerty. Występują chóry i artyści światowej klasy. W zakładce Podziemne koncerty dowiesz się jak brzmi muzyka w solnej scenerii czyja muzyka rozbrzmiewała w solnej scenerii.

Pokoje gościnne "Młyn Solny"

Mieszczą się w zaadaptowanym budynku dawnego młyna solnego, w którym to przed laty przetwarzano solny kruszec. Obiekt usytuowany jest tuż obok wejścia do podziemi Kopalni w sąsiedztwie malowniczego Parku Św. Kingi oraz Hotelu Grand Sal****. „Młyn Solny” posiada 14 pokoi (1,2,3 i 4-osobowych z łazienkami).

Poznaj kopalnię nocą

Kiedy pustoszeje Trasa turystynczna a światła gasną, w Koplani Soli "Wieliczka" pojawiają się śmiałkowie którzy chcą poznać Koplanię jedynie przy świetle lampy górniczej. Liczne atrakcje, pokazy światło - dźwięk, sprawiają ze ta wieczorna wędrówka staje się niezapomnianą przygodą.

Przygoda w grupie

Poznaj kopalnię nocą, Podziemna eskapada czyli wycieczka z przygodami oraz Rock’n’Salt - propozycje aktywnego zwiedzania połączone z wyzwaniami dla firmowych śmiałków lub rodzinnej drużyny urodzonych zwycięzców.

Przyjęcia okolicznościowe

Solne podziemia stanowić mogą wspaniałą oprawę dla ważnych wydarzeń - zaręczyn, ślubu i wesela, ale taże studniówki, a nawet zjazdu absolwentów szkoły. Pracownicy Kopalni zapewniają pełną i fachową techniczną obsługę przyjęć. Opiekę gastronomiczną z kolei zapewniają wysoko wykwalifikowani kucharze oraz personel pomocniczy, a wszystko gotują na miejscu, pod ziemią, ze świeżych produktów najwyższej jakości.

Restauracja Grand Sal

To restauracja usytuowana w kameralnym, czterogwiazdkowym Hotelu Grand Sal. Na gości czekają tu mistrzowie kuchni, zwycięzcy konkursu Primerba Cup 2011. Restauracja oferuje autorskie potrawy szefa kuchni, specjały Małopolski i znakomicie dobrane potrawy z różnych zakątków Europy. Grand Sal to także doskonałe miejsce na zorganizowanie kameralnego spotkania biznesowego, uroczystości rodzinnych, przyjęcia weselnego oraz romantycznej kolacji.

Rotny

Już w XIV wieku liczną grupę stanowili tragarze zajmujący się transportem soli od miejsc kopackich do szybów. W późniejszym okresie występuje wśród nich duża specjalizacja, (XVI w) w zależności od wykonywanych czynności - rotni, beczkowi, kieratowi.

Smakuj pod ziemią

Na podziemnym szlaku Trasy turystycznej do dyspozycji gości znajduje się barek w komorze Drozdowice, a także znakomita restauracja Karczma Górnicza, którą znaleźć można w komorze Witolda Budryka. Z oferty podziemnej gastronomii mogą skorzystać zarówno turyści indywidualni, jak również zorganizowane grupy.

Spotkania firmowe

Kopalnia Soli "Wieliczka" to idealne miejsce do budowania kontaktów biznesowych, spotkania z ważnym kontrahentem czy na firmowy bankiet dla kilkuset osób. Unikatowa lokalizacja podnosi prestiż przedsięwzięcia i wzmacnia wizerunek firmy.

Spotkania w głębi

„Wielcy znani” i „mało znani” spotykali się w Kopalni Soli "Wieliczka" na wieczorkach poetyckich. W spotkaniach udział brały takie sławy jak Anna Szałapak, Krzysztof Globisz, Ewa Lipska, Leszek Długosz. Swoimi kulinarnymi pasjami dzielił się tu też Robert Makłowicz. „Spotkania w głębi” czerpały garściami z tradycji Piwnicy pod Baranami, ale zarazem budowały swoją własną, niepowtarzalną atmosferę. Każda osoba, która miała okazję uczestniczyć w spotkaniach z pewnością wspomina je do dzisiaj.

Sygnalista

Pracownik Kopalni zajmujący się sygnalizacją szybową oraz zwożeniem i wywożeniem ludzi windą.

Szlak pielgrzymkowy

Stanowi piękne świadectwo religijności pracujących tu pokoleń wielickich górników. Został poświęcony i otwarty 6 styczna 2010 roku przez Kardynała Stanisława Dziwisza. Prowadzi przez wyrobiska Trasy turystycznej i Muzeum Żup Krakowskich „Wieliczka”. Na szlaku znajduje się pięć podziemnych kaplic, a wśród nich najokazalsza kaplica Św. Kingi. Na zakończenie pielgrzymki duchowny obecny w grupie może odprawić mszę św.

Szyb Daniłowicza

Szyb ten zgłębiono w latach 1635 - 1640, kiedy zarządcą Kopalni był Mikołaj Daniłowicz. Początkowo służył wyłącznie do wyciągania na powierzchnię soli, od XIX wieku zaczął pełnić funkcję szybu komunikacyjnego dla urzędników salinarnych i przybywających coraz liczniej turystów. Dziś zwiedzający Trasę turystyczną schodzą przedziałem schodowym, pokonując 378 stopni, do podszybia szybu Daniłowicza na poziomie I - Bono. Zwiedzanie kończy się wyjazdem windą górniczą na powierzchnię.

Szyb górniczy

Pionowe wyrobisko górnicze o znacznym przekroju, łączące powierzchnię z podziemnymi wyrobiskami. Szyby pełnią funkcje komunikacyjne, transportowe, wentylacyjne.

Szyb Regis

Jest najstarszym istniejącym w Wieliczce szybem górniczym, pochodzi bowiem z XIV wieku. Znajduje się on w samym centrum miasta, w sąsiedztwie zabytkowego Zamku Żupnego i Kościoła Św. Klemensa. Tu z dala od klasycznego szlaku turystycznego, rozpoczyna się Trasa górnicza, prowadząca podziemnymi wyrobiskami, które do tej pory nie były udostępniane.

Szybowy

Górnik pracujący na podszybiu lub na nadszybiu, zajmujący się kiedyś wyciąganiem i odbieraniem beczek z solą.

Tradycje górnicze

Górnik to nie tylko zawód, ale też pasja i tradycja przenoszona z ojca na syna, z dziada i pradziada. Zakładka Tradycje górnicze opisuje napiękniejsze zwyczaje związane z pracą pod ziemią.

Trasa górnicza

To aktywne zwiedzanie, w czasie którego turysta na pół dnia staje się uczniem w trudnym górniczym fachu. Czynnosci oparte na autentycznej górniczej pracy pozwalają w praktyce poznać kopalnię od kuchni.

Trasa turystyczna

To szlak na którym zwiedza się ponad 20 komór, w tym najpiękniejszą Kaplicę św. Kingi. Trasa rozpoczyna się w Szybie Daniłowicza. Do tej pory uroki Trasy turystycznej, głównego szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”, podziwiało już 36 milionów spragnionych przygody turystów z całego świata.

Turysta grupowy

Osoba, która zwiedza w zorganizowanej grupie, a zarezerwowany przewodnik oprowadza w wybranym języku wyłącznie tę grupę.

Turysta indywidualny

Osoba, która zwiedza w gronie innych turystów, a szlak przemierza pod opieką towarzyszącego zebranej grupie przewodnika.

Walacz

Już w XIV wieku liczną grupę stanowili tragarze zajmujący się transportem soli od miejsc kopackich do szybów. W późniejszym okresie występuje wśród nich duża specjalizacja, (XVI w) w zależności od wykonywanych czynności - walacze, beczkowi, kieratowia.

Warsztaty kulinarne

To zajęcia prowadzone przez znakomitych mistrzów kulinarnych Kopalni Soli „Wieliczka”. Czas trwania warsztatów wynosi 2-3 godziny, a rodzaj przygotowywanych dań jest dostosowany do preferencji klientów. Znakomity pomysł na teambuilding.

Warsztaty rzeźbiarskie

To zajęcia organizowane w podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka”. Całkowicie nowatorski pomysł na swobodne i twórcze spędzenie czasu dla grupy ludzi pracujących ze sobą na co dzień, lub też grupy przyjaciół. Świetna zabawa i znakomity teambuilding.

Wieczór wielicki

Spotkanie wzorowane na tradycyjnej karczmie górniczej - spotkanie w podziemiach przy stole i kuflu piwa przeplatane pieśniami, dowcipami i krasomówczymi popisami. Doskonała forma rozrywki po całym dniu pracy, szkolenia czy konferencji.

Wielickie kaplice

Pełnej liczby dawnych kaplic Kopalni Soli „Wieliczka” nie da się już ustalić ale na Szlaku pielgrzymkowym i Trasie turystycznej napotkać można najważniejsze z nich. Kaplice w podziemiach Kopalni Soli „Wieliczka” są miejscami, w których można spokojnie się pomodlić, solna sceneria skłania do refleksji.

Wozak

Już w XIV wieku liczną grupę stanowili tragarze zajmujący się transportem soli od miejsc kopackich do szybów. W późniejszym okresie występuje wśród nich duża specjalizacja, (XVI w) w zależności od wykonywanych czynności - wozacy, beczkowi, kieratowi.

Wyrobisko górnicze

Pusta przestrzeń w górotworze powstała w wyniku prowadzenia prac górniczych. Wyrobiskami są np. Komory, chodniki, szyby i szybiki.

Wystawy w solnej oprawie

Zabytkowa Kopalnia jest zarówno źródłem artystycznych inspiracji, jak i wspaniałą oprawą dla dzieł sztuki. Nie tylko gości twórców, sama również bywa często tematem wystaw prezentowanych w Polsce i za granicą.

Światowe dziedzictwo


    facebook

    Serwis internetowy „Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje pliki cookies, które umożliwiają i ułatwiają Ci korzystanie z jego zasobów. Korzystając z serwisu wyrażasz jednocześnie zgodę na wykorzystanie plików cookies. Szczegółowe informacje znajdziesz w zakładce Zastrzeżenia Prawne.

    Nie pokazuj więcej tego powiadomienia